Těžký průběh nemoci Covid-19 u mladých. Lékaři odhalují pozadí překvapivě rizikové skupiny

Loading...

Koronavirus je nejnebezpečnější pro seniory nad 70 let. Jenže zatímco dříve jsme se domnívali, že to je způsobeno právě věkem, dnes už víme, že riziko je s ním spojeno jen nepřímo. Je pouze větší pravděpodobnost, že starší člověk má také jiné závažné choroby, kterých pak Covid-19 může využít a celkový stav pacienta zhoršit. Jak uvedl hlavní epidemiolog Roman Prymula, zdravý osmdesátník se může s nemocí popasovat lépe než mladý člověk, který trpí jiným chronickým onemocněním, například vysokým krevním tlakem nebo diabetem. Fatální ale nemoc může být i pro mladé pacienty bez dalších obtíží, jak ukázal pár dní starý a velmi smutný případ z České republiky.

Genetická výbava a imunitní systém

Utěšovali jsme se, že mladí jsou proti koronaviru do značné míry imunní, a když už u nich nemoc propukne, nebude mít tak závažný průběh. Ale když začali umírat dvacetiletí nebo dokonce malé děti, u kterých žádná nemoc zjištěna nebyla, bylo jasné, že se přístup ke koronaviru musí přehodnotit.

Vědci a lékaři se tak snaží odpovědět na otázku, proč koronavirus vážně postihuje a v některých případech i zabíjí zdravé mladé lidi. Podle lékaře Sanjaye Gupty to může souviset s genetickou výbavou. Průběh nemoci má co do činění s enzymem ACE2, který najdeme na povrchu buněk. Jeho variace rozhodují o tom, jak snadno se koronavirus dostane do buněk tvořících plíce. V některých případech pak lékaři pozorují také jakési “tvrdnutí plic”. To podle všeho způsobuje příliš nízká produkce surfaktantů, tedy látky, jež zajišťuje flexibilitu plicního orgánu.

Často se zmiňuje také příliš silná reakce imunitního systému. Ta je obzvlášť zrádná, protože systém, který je v těle proto, aby nás chránil proti patogenům, jakým je právě koronavirus, vyvolá tak prudkou odezvu, že poškodí plíce či další orgány. Vynikající imunitní systém se tak může stát spíše přítěží a Covid-19 díky tomu skolí třeba i trénované sportovce.

Silná reakce imunitního systému se dává do souvislosti také s virovou náloží, kterou ten který pacient má. Ukazuje se totiž, že průběh nemoci může záviset na tom, jaká dávka viru se nám do těla dostane. Pokud je ho hodně, může začít zlobit dvěma způsoby. Buď vyvolá právě silnou imunitní reakci, nebo imunitní systém sám probourá.

Zrádná virová nálož

Někteří odborníci se domnívají, že mladí lidé mají obecně vyšší virovou nálož. Je tomu proto, že tolik nedbají pravidel pro vlastní ochranu, jako je dodržování rozestupů, vyhýbání se fyzickým kontaktům apod.

Teorii o virové náloži potvrzují zejména zdravotníci, u kterých je často zaznamenáván velmi těžký průběh nemoci a výjimkou bohužel nejsou ani úmrtí mezi zdravotnickým personálem. Zde je vysvětlení naprosto jednoduché: lékaři a sestry přicházejí do styku s velkým množstvím nakažených, a tak se může stát, že v krátké době dostanou koronaviru naloženo hned několikrát. Taková dávka může imunitní systém velmi rychle ochromit.

Zprávy ze Spojených států amerických, kde je aktuálně nejvíce oficiálně zjištěných nakažených a zároveň se předpokládá, že jde o velmi přesné údaje (na rozdíl třeba od těch čínských), hovoří o tom, že 40 % pacientů s koronavirem vyžadujících hospitalizaci je mladších 55 let. Celá pětina potom spadá do věkové skupiny 20 až 44 let. O této skupině se coby o rizikové mluvilo už dříve.

Foto: Shutterstock

Mohlo by se vám líbit

Loading...

41
Komentujte

avatar
10 Komentářová vlákna
31 Odpovědi ve vlákně
0 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
33 Autoři komentářů
Josef TrejbalmirekPetrKocourekKocourek Autoři posledních komentářů
  Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?  
Upozornit na
Josef Trejbal
Host
Josef Trejbal

Vezmeme-li fakta, že máme mít všichni hlavní orgán imunity těla ,který má dosahovat největší obrany schopnosti v našich 10 letech věku a pak slábne a od 45 let jej má mnoho z nás již nefunkční, to nemluvím o vyšším věku a pak jej zastupují dva orgány , které však mají na starost naše krevní podkoží,lymfatický systém těla, tedy , slezina, ta ten lymfatický systém filtruje, čistí a pak lymfatické žláz , které máme po těle, na krku, ve spojích hrudní kosti a žeber, ve slabinách a poblíž kloubů . Fakt je . že i dítě a mnoho lidí v mladší… Číst vice »

usama bin ladin
Host
usama bin ladin

zeman ma pravdu novinari by se meli strilet uz tu devatenactku mam
televizni sleduji zpravya od te doby co to zacalo kecaji o tom bacilua nic vic
proc se siri po cele zemeguli by mohli rict ti s iq 300 ostatni se sni poperou
bude tu trvat dele po me nic nechtejte mam asi 60 iq

nepanikařit
Host
nepanikařit

ne jenom novináře

Marie Dušátková
Host
Marie Dušátková

Čína je problém sám o sobě a jak se virus dostal ven se nikdy nedovíme, ale místo keců by se měl najít účinný lék a to pro všechny nemocné, jak říkal jeden bývalý šéf – kecy nemaj cenu.

361
Host
361

Vážená, máte pravdu… tyhle kecy (a nemyslím článek) nemaj cenu…

nepanikařit
Host
nepanikařit

Účinný lék na vir? kolik je léků na chřipku? Paralen a postel a to je tady už roky, tento vir. Rakovina děložního čípku je taky vir a mimo vakcíny nic není a mrtvých je podstatně více.

Nalim
Host
Nalim

To odkud tento virus pochází je otázka. Dnes je těžké si začít třetí sv.válku, tak na lidstvo a ekonomiku byl připraven tento virus.Určitě byl připravován nějakou delší dobu a rovněž může už být i protivirus, ale bude ,nebo byl použitý jenom pro některou vrstvu papalášů.V dnešním světě to tak chodí, těžko nám pověsí pravdu na nos.USA to bude házet na Čínu,nebo Rusko a naopak!

Tomáš Loukota
Host
Tomáš Loukota

19, jak je vidět,je silná nemoc,Je tu dost lidí, kteří chtějí po vládě, aby jednala přesně a prudí a jen zhoršují situaci, na ty prudili, teď je dobře vidět, ve volbách jim to spočítáme,Tady je jasné, logické myšlení ,že z virusem, nejde plánovat,jako v Komunismu. přesný plán, to snad není možné, kdo vymyslel tuto blbost ,za naše peníze z daní.Pořád, politici, berou velké platy,dávno je měli dát do nemocnic. muže ,to někdo ,zařídit, děkuji Tady je potřeba ,neschůzovat za naše peníze ale rychle jednat, Podle toho jak se nemoc ,vyvíjí a utočí a zabíjí , nevinný lidi.

Michal
Host
Michal

Čína,Rusko,Sev.Korea,Kuba a čeští,prolhaní,závistiví a mstiví komunisté-všechno jedna bolševická lůza !!! Odpad této zdecimované planety-zaviněný pouze komunisty !! A teď se čeští komouškové třeba-poser.e !!!!!

Nalim
Host
Nalim

Michale, hlavně že světu vévodí kapitalismus,že? To se mají lidi na co těšit ,jestli jste mladý tak si ho určitě ještě užijete i s nadávkami. Až nebudete mít co dát do pusy , tak vás nasytí kapitalisti a demokracie!

Petr
Host
Petr

Vy nebudete asi zcela při smyslech.

Větrník
Host
Větrník

Myslím, že Čína moc dobře ví jakého Krakena vypustila.

.salmon
Host
.salmon

Kraken byl vypuštěn a Větrník ho rozfoukává !!
!

Saddam 02
Host
Saddam 02

Proč zrovna Čína, ve Wu-Chanu byla zrovna i ušácká armádní delegace.

Kocourek
Host
Kocourek

Aha – vy jste tam byl. A přežil. Nyní podáváte nezkreslené, očité svědectví. 😛

Irena Urbanová
Host
Irena Urbanová

Je zajímavé, jak tady všichni vědí, co se děje v Číně a co se děje v USA. No, nejspíš lžou oba.

ruda
Host
ruda

oba lžou

Ludmila koutská
Host
Ludmila koutská

Vynikající imunitní systém se tak může stát spíše přítěží a Covid-19 díky tomu skolí třeba i trénované sportovce.

Jan
Host
Jan

Proč by americké údaje měly být přesnější než čínské???? Mají v USA určitě podchycené všechny ty nepojištěné, kteří nemají na doktory a zemřeli bez lékařské péče doma? To snad každého zemřelého pitvají? Nebo snad chcete tvrdit, že desetinásobek mrtvých v USA oproti Číně je jen chybný údaj? Cca třetina nakažených na zeměkouli je z USA, Mrtvých tam mají tolik, že pravděpodobně překonají počet obětí vietnamské války (trvala roky) Proč se bojíte říci naplno: Vedení USA katastrofálně selhalo, stejně jako jejich předražené zdravotnictví s miliony nepojištěných! Nakažených a mrtvých je VŠUDE mnohem více, než se uvádí. Protičínské štvaní už mne štve… Číst vice »

dokany
Host
dokany

Vstoupit do diskuze…podle našeho hygienika který v USA byl několikrát ty hory mrtvých v hromadných hrobech byli v první vlně hlavně bezdomovci a sociální případy, ve velkých městech usa již žijí tisíce, ne jako u nás, kde potkáte ve městě pár desítek vágusů, v new yorku jsou to stohlavé komunity lidí, kteří bydlí na periferii ve skvotech, celé vybydlené ulice jsou jich plné, ti lidé nemají žádnou lékařskou péči, žádnou budoucnost, jsou zničení drogami, alkoholem, mají tuberu, jsou podvyživení.. takže ti nákazu koronavirem nemohli přežít, smrt je kosila okamžitě, čína je jiná, tam existují silná rodinná pouta, takže být bezdomovcem,… Číst vice »

Kocourek
Host
Kocourek

Chemické zbraně se v Iráku nenašly, zato v Číně se virus bez pochyby našel.

Oldřich
Host
Oldřich

No protože v Číně vládnou komunisti, byť feudálním způsobem, a z principu samého lžou ve všem, co řeknou.
Takže ano, informace z USA jsou zatíženy chybou.
Informace z Číny jsou zcela vylhané, od samého začátku.

Irena Urbanová
Host
Irena Urbanová

Oldřichu, jak to víte?

Michal
Host
Michal

Komunisté vždy lhali,lžou a lhát budou-madam,nebo snad soudružko ??

Lukáš
Host
Lukáš

Komunisti všude na světě vždycky lhali. Propaganda – lživé účelové překrucování bylo jejich hlavním nástrojem hned po palných zbraních a to trvá i v Číně.

tonda
Host

R2-D2

Leni
Host

Čína záměrně mystifikuje veškeré zveřejněné údaje a některé věci pořád tutlá, třeba zda se něco neposralo, když viry od netopýrů jejich vědci zkoumali a zda za se někdo nenakazil přímo od nich. Zatím předchozí koronaviry od netopýrů, jako SARS-CoV a MERS-CoV (což jsou předchůdci a geneticky velmi podobné viry se SARS-CoV-2 neboli covid19), potřebovali mezihostitele jiné zvíře, ze kterého se nakazil člověk. Zatím podle zkoumání Evropských vědců nenašli mezihostitele pro covid-19, je tedy dost pravděpodobné. že se někdo nakazil přímo od netopýrů. Proto taky Čína zveřejnila problémy s epidemií až 31.12, když první nakažené měla už v první třetině. Čína… Číst vice »

Coolibra
Host
Coolibra

To je nad slunce jasné, Číňanovi nevěř ani nos mezi očima, je to obludnější diktatura než si dovedete představit. Navíc jejich trolové sledují tuto diskusi a dávají mínusové body, žel promořenost čínskými agenty je ještě horší než korona.

Kocourek
Host
Kocourek

Mínusy fakta nezmění.

London
Host
London

Víte to je otázka přístupu k problému.Zatímco Čína ,(jako nepochybný viník a importér nemoci) mlží a lže, tak USA přistupují k problému velmi důsledně (až moc).Co sem pletete Vietnam soudruhu!!
To není pritičínské tažení,to je obrana proti Číně , její lhostejnosti k lidskému životu!!
Ale vše se přehání Jde o “chřipku”, by´t drastickou a agresivní!!
London

Ales
Host

Ty imperialisto! Pleteš si století :o)

London
Host
London

Omlouvám se za oslovení správně tovarysč!

Honza
Host
Honza

Díky lidem jako jste Vy , co podcenujete nákazu a máte ji za chřipku budem mít karanténu o mnoho déle.

Kocourek
Host
Kocourek

Nejhorší je smrt z vyděšení.

mahas
Host
mahas

😂😂😂
Jo a proto dnes Cina navysila ve statistikach pocet mrtvych o tretinu, ze?

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/vysvetleni-ciny-ohledne-narustu-mrtvych-nestihli-jsme-je-zapocitat-100688

Hana
Host
Hana

Pane, asi Vám nedošlo, odkud to přišlo, možná, – na zakázku, možná, že únik- každopádně čínský- nechápu vaše rozhořčení… Nehledě na to, že Čína nyní opravila svoje údaje o mrtvých… Bohužel směrem nahoru.

Kalfa
Host
Kalfa

Protože se jedná o komunisty. Pokud jste mlaďoch a nepamatujete si u nás vyváděli dlouhých 42 let, co slovo to lež a co skutek to podvod, můžete si klidně honit triko, ale neoodiskutovatelný fakt je, že čínská stranovláda lhala jak malí caparti a jen díky tomu se COVID tak rozšířil.

Roman
Host
Roman

No ještě že teď vládnou slušní a pravdomluvní lidé, kterým jde jen o všeobecné blaho národa! Žádné podvody, lži a dezinformace a hlavně na rozdíl od těch komunistů nikdo nic netuneluje a nerozkrádá. 🙂

Kocourek
Host
Kocourek

Babiš je model komunisty přímo jak z příručky – jde mu jen a jen o dobro lidu, na osobní oběti nehledí, dokonce i do velikonočního karabáče na manželku investoval obětavě víc peněz, aby se nenakazil, až jí bude dávat mrskut.
Kdo by pak páchal na českém národě dobro? Prchal to neumí … 😀

Michal
Host

Mozna proto z jste nebyl v ani v jedne. Rrada lidi uvadi pochybne myty a baje ohledne toho ze v USA cloveka bez pojistky vyvezou na psi hrbitov. Coz neni pravda, add A kazdy pacient s ktery je dopraven s nemoci ci ve stavu ohrozujicim zivot je osetren, Add B / drtiva vetsina pacientu kteri prokazi ze nemaji dostatecny prijem podle ID dostane nabidku splatek ci odpusteni casti uhrady. Zdrravotnictvi v USA je drahe, ale v kvalite nema konkurecni. add C/ pro doplneni v Cine mimo statni sit nemocnic neni osetreni zadarmo, skutecne NENI. V i v Cine existuji spickova… Číst vice »

mirek
Host
mirek

Michale mate pravdu, mohu to ptvrdit z osobni zkusenosi. Pred par lety jsem behem dovolene na Floride dostal zanet slepeho streva ktere mi prasklo 2 hodiny jizdy autem od nejblizsi nemocnice ve Venice, Fl. Bez jakychkoliv otazek jsem do par minut byl na operaci kde mi to vyndali a zasili. Otazka zda mam pojistku prisla az za nekolik hodin po operaci. Pojistku jsem mel od sveho zamesnavatele-Torontske university. Kdybych nemel tak by se nic nestalo, Presne jak pisete.