Trapný zlozvyk, který dává organismu zabrat. Dopouští se ho téměř každý

Vypouštění plynů se stalo v západním společnosti takzvaně nesalónním. Pokud tak někdo učiní na veřejnosti a je přichycen, dostane se mu obvykle přinejmenším nepříjemných pohledů. Lidé zkrátka dělají, jakoby střevní plyny chtěli pokud možno vymýtit. Jenže ono to nejde. Průměrné tělo si takto uleví přibližně 15x za den a výjimkou nejsou ani střeva, která potřebují plyny uvolnit třeba třicetkrát denně.

Jakkoliv jde o zcela přirozený a zdravý tělesný proces, většina lidí se snaží plyny zadržovat. Vzhledem k tomu, že tak činí na veřejnosti či v práci, následně si tento zlozvyk přenese i do domácnosti a střevám neposkytuje dost příležitostí k tomu, aby se uvolnila.

Existuje přitom hned několik vědecky podložených důvodů, které jasně deklarují, že plyny je nevhodné zadržovat.

Tělo plyn znovu vstřebá

Tělo se ve většina případů nechá přinutit k tomu, aby k úniku plynů nedošlo. Jenže je to něco za něco. Organismus v takovém případě nemá jinou možnost, než je vstřebat nazpět. Plyny se tak opět dostávají do tělesného oběhu, a pokud jim budete bránit příliš často, mohou se transformovat do nevábného dechu či krkání.

Bolesti a pálení žáhy

Pokud stáhnete svaly, abyste úniku plynů zabránili, vytváříte v těle nebezpečný tlak, který může vést k bolesti, poruchám trávení a pálení žáhy. Pakliže budete prdy zadržovat dlouhodobě, zaděláváte si na vážné problémy zažívacího traktu.

Zdraví tlustého střeva

Vypouštění plynů podle odborníků uvolňuje tlak v těle, což je proces, který vyhovuje především tlustému střevu, jež se tímto způsobem udržuje v kondici. Zadržování větrů vede k jeho podržádění a může spustit tvorbu hemoroidů.

Pocit neustéloho nafouknutí

Jde o velmi nepříjemný pocit, kterého se navíc lidé, kteří zadržují plyny v těle, nemohou dlouhodobě zbavit a ztěžuje jim tak život.

Signál zdravotních problémů

Přestože je uvolňování větrů z těla zcela přirozené a zdravé, může také signalizovat zdravotní komplikace, obzvlášť když plyny zvláštně zapáchají. V takovém případě může jít o jeden z prvních příznaků potravinové intolerance nebo zažívacích problémů. Opravdu výrazný zápach může značit také nadměrné množství síry v těle.

Jak se vyhnout hlasitým a zapáchajícím větrům?

  • Vyhýbejte se pití sycených vod a limonád, protože ty ve velkém způsobují tvorbu dalších plynů v těle.
  • Konzumujte menší porce a déle si je vychutnávejte.
  • Pravidelně jezte potraviny jako banány, brambory, cereálie a pšeničné výrobky, které zabraňují zápachu.

Foto: Freepik

Autor: Petr Vavrenka

Specialista na podávání erudovaných, přesto srozumitelných informací o nemocech trápících lidstvo.