Třes neboli tremor se netýká jen seniorů. Vyvolat ho mohou maličkosti

Loading...

Tremor neboli třes je neúmyslný, rytmický svalový pohyb, jenž se vyskytuje na jedné či více částech lidské těla. Tyto mimovolné pohyby se převážně vyskytují v horních a dolních končetinách, v obličejové části, ale také na hlasivkách či trupu těla. Nejčastěji třesem bývají postiženy ruce, hlava, prsty či nohy.

Jaké jsou příznaky a co může být příčinou?

Mezi hlavní příčinu náleží neurologické poruchy různého původu, onemocnění či jiné impulsy, jako je například hypoglykemický stav, otrava alkoholem apod. Tremor může postihnout jedince v každém věku vlivem stresu. Naopak neurologické potíže způsobující tremor mají spíše lidé středního a staršího věku.

Neurologická porucha se zpravidla objevuje spolu s nějakou další nemocí, jako je například mozková mrtvice, traumatické poranění mozku, roztroušená skleróza. Z dlouhodobějšího hlediska se třes může vyskytovat i u osob v odvykacím režimu, tj. alkoholiků či toxikomanů.

Základní rozlišení

Tremor může být klidový, tj. že třes je přítomen jen v klidu či je polohový, tj. je závislý na poloze končetiny. Klidový se zpravidla vyskytuje s dalšími symptomy, jako je snížená mimika obličejového svalstva.

Zatímco idiopatický tremor je často vázán geneticky a postihuje tak celé generace rodiny. Zde není příčina známa. Oproti tomu intenční tremor není v klidovém režimu přítomen, projevuje se, až když nemocný jedinec se snaží provést konkrétní činnost, například dát si naplněnou polévkovou lžíci do úst, kdy bývá třes cíleným pohybem zesilován a sílí při přibližování k cíli. Tyto osoby mají problém se trefit lžící do úst, v klidu se najíst, napít apod.

Jaká pomoc a řešení se nabízí?

Důležité je tento stav nepodcenit a vyhledat pomoc lékaře či přímo neurologa. Na základě vyšetření, je možné včas odhalit příčinu. Pokud se jedná o tremor způsobený silným či dlouhodobým stresem, zde netřeba propadat panice, zpravidla třes po určité době odezní spolu se stimulem, jenž ho vyvolal.

Pokud nemáte jakýkoliv důvod k tomu, proč by se vám ruce, nohy či jakákoliv jiná část těla měla chvět, je to signál o tom, že je zkrátka něco špatně.

Mohlo by vás zajímat

Loading...

3
Komentujte

avatar
2 Komentářová vlákna
1 Odpovědi ve vlákně
0 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
3 Autoři komentářů
kerimVasilJarda Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
Upozornit na