Demence může postihnout i mladé. Existuje však účinná prevence

Loading...

Prevence vzniku demence se rozhodně netýká pouze starších lidí. Většina z nás žije v přesvědčení, že demence je problém, který postihuje především lidé v letech. Pravda je ale taková, že tímto ošklivým onemocněním, které dokáže od základu změnit život jak samotnému pacientovi, tak i lidem v jeho okolí, mnohdy trpí i mladí lidé.

Jaká je prevence vzniku demence?

Možná se nyní potutelně usmíváte, jak pěkně se to rýmuje, přitom na demenci vůbec nic k úsměvu není. Podle statistik trpí tímto onemocněním cca 20 % lidí starších 65 let. Mezi nejčastější příznaky demence patří například poruchy soustředění, problémy s orientací v prostoru, problémy s rozhodováním nebo zapomínání.

Jestliže se chcete udržet v kondici a snížit riziko, že i u vás jednoho dne stařecká demence propukne, pak byste se ve svém vlastním zájmu měli zaměřit na možnosti prevence vzniku demence. My pro vás pár tipů máme, tak je můžete vyzkoušet. Za to přece nic nedáte, nebo snad ano?

Tip první: stravujte se zdravě

Jak jste na tom se skladbou vašeho jídelníčku? Konzumujte převážně zdravá jídla a zhřešíte jen občas? Nebo je to u vás spíše naopak, takže většinu vaší stravy tvoří polotovary, jídla z rychlého občerstvení, brambůrky a smažené pokrmy? Měli byste vědět, že zdravá a vyvážená strava je jedním ze způsobů, jak snížit riziko vzniku demence.

Tip druhý: procvičujte mozek

Mozek je bezesporu jedním z nejdůležitějších orgánů v našem těle a bohužel zároveň i příčinou, proč lidí trpí demencí. Když svůj mozek dostatečně netrénujete, pak dochází k odumírání mozkových spojení, kterých v mozku probíhají miliony. Proto se snažte svůj mozek neustále procvičovat, ať už hraním logických her, luštěním sudoku, řešením hádanek nebo čtením knih.

Tip třetí: dopřejte tělu vitamíny

I vitamíny jsou pro naše tělo a zdraví cekově velmi důležité, proto byste měli dbát na jejich dostatečné množství a pravidelný příjem. Důležité jsou především vitamíny E a B12.

Další způsoby prevence vzniku demence:

  • omezte alkohol
  • nekuřte
  • věnujte se aktivnímu pohybu
  • komunikujte s lidmi okolo vás
  • poslouchejte hudbu

Mohlo by vás zajímat

Loading...

11
Komentujte

avatar
6 Komentářová vlákna
5 Odpovědi ve vlákně
1 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
10 Autoři komentářů
Jirka_26PavelDagmardokanyJan Michal Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
Upozornit na
Pavel
Host
Pavel

Všímejte si více věcí okolo sebe.Pokud jste z větších měst, třeba z Prahy, možná registrujete, že v posledních letech neustále houkají sanitky až to nervy drásá, přičemž ještě v devadesátých letech jsem toto nepozoroval.Že určitá strava obsahuje hodně chemie a emulgátorů je dneska dost diskutované téma a tím pádem asi moc zdravá nebude, to dá rozum.Od někoho jsem jednou dostal kupovaný tácek s cukrovíčkem odněkud z Chorvatska (chemie neuvedena, asi tam skutečně nebyla).Snědl jsem to a nic mi nebylo.Pokud si koupím obdobný tácek někde v supermarketu u nás v Čechách, pálí mě žáha a svědí mě kůže.Takže ať si obrázek… Číst vice »

anonym
Host
anonym

Všímejte si lidí okolo sebe jaké mají nemoci, mimo špatné stravy jsou to neléčené bakterie a viry které tyto nemoci vyvolávají, ani to tady všechno nemohu napsat !