Už dvě cigarety marihuany mohou vyvolat změny v mozku, varují vědci

Loading...

Kouření marihuany dělá hloupým, líným a hladovým. Tak zní lidový předsudek. Ale je to také pravda? Podle jedné studie stačí už pouhé vyzkoušení jointu marihuany nebo hašiše k tomu, aby se mozek nenávratně změnil.

Mezinárodní tým vědců zkoumal mozky 46 mladistvých a o výsledcích informoval v odborném magazínu Journal of Neuroscience. Čtrnáctiletí jedinci podle svých slov vyzkoušeli jednou či dvakrát konopí a jinak se od konzumace drog drželi dále.

Vzniká více šedé hmoty

Ukázalo se, že v částech mozku, jež specifickými receptory váží konopí, došlo k vytvoření většího množství takzvané šedé hmoty než u kontrolní skupiny. Šedá hmota je částí velkého mozku, která obsahuje zejména nervové buňky.

Největší rozdíl byl přitom zaznamenán ve dvou částech mozku. První byla amygdala, jež hraje roli ve vzniku strachu a dalších emocí. Druhou byl potom hipokampus, který je zodpovědný za paměť a prostorové vnímání. Ale také v malém mozku a dalších regionech bylo u testovaných jedinců zaznamenáno větší množství šedé hmoty. “Zdá se, že už jeden nebo dva jointy způsobují u mladistvých změny v tvorbě šedé hmoty,” uzavírá vedoucí výzkumu Hugh Garavan z americké univerzity ve Vermontu.

Nedostatky studie

Dosud se mělo za to, že ke změnám ve struktuře mozku dochází teprve s pravidelnou a především velmi ranou konzumací konopí. Tento závěr byl těmito výsledky vyvrácen,” stojí ve studii.

Kritici studie poukazují na to, že nechává mnoho nezodpovězených otázek. Například není jasné, jaký má nárůst šedé hmoty důsledky. Vědci podle všeho ani neverifikovali výroky mladistvých, že konopí nekonzumovali ve větší míře, než jakou udali.

Přesto však studie určitou hodnotu má, a to v tom, že skutečně prokázala změny v mozku, které vznikají už po menším množství zkonzumované marihuany. Nyní je na vědcích, aby ve výzkumu pokračovali a přinesli poznatky o tom, jaké to má reálné dopady na život dotyčných.

Mohlo by vás zajímat

Loading...

4
Komentujte

avatar
3 Komentářová vlákna
1 Odpovědi ve vlákně
1 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
4 Autoři komentářů
ChristoMichalSeGy89Alan Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
Upozornit na
Michal
Host

Jestli si někdo dobrovolně vytváří drogovou závislost, tak je to v podstatě dement. Nemá cenu řešit jak moc si takovej dement poškozuje mozek! Škoda, že je to nevyřazuje z reprodukce.

Christo
Host
Christo

nihilistický génius se ozval

SeGy89
Host
SeGy89

ja znam lidi co nemusi mit zadne cigarety, a maji zmeny mozku taky, jen horsiho druhu.

Alan
Host
Alan

U nas otevreli 1. ledna prodejnu a je tam fronta kazdy den.