Vliv marihuany na mozek a psychiku. Následky kouření po letech

Loading...

Marihuana je podle některých lidí nebezpečná droga, u jiných neškodný prostředek k dosažení dobré nálady a současně i lék na některé neduhy. Používá se na úlevu od příznaků u AIDS, rakoviny, artritidy, epilepsie i roztroušené sklerózy. Spor se vede dlouhá léta mezi jejími zastánci a odpůrci.

Poškození paměti

Pravidelní kuřáci marihuany trpí poruchami pozornosti, mají potíže s pamětí a s procesem myšlení. To je prokázáno mnoha studiemi. Jsou patrné i negativní změny na EKG. Po vysazení drogy se stav může vrátit do normálu. Člověk závislý na marihuaně je přesvědčen o hlubším vhledu do podstaty světa. Má sklony k nesmyslným myšlenkovým pochodům, agresivitě, paranoie a schizofrenii. Často trpí halucinacemi.

Nebezpečí infarktu

Vykouření jednoho „jointa“ 4x zvyšuje riziko infarktu. Konzumace marihuany zvyšuje hladinu apolipoproteinu C-III v krvi. Ten v lidském organismu zabraňuje rozkládat v krvi tuk pomocí enzymů. To vede k ucpání cév.

Hormonální nerovnováha

Opakovaná vyšetření konsumentů marihuany dokládají snížení imunity a zvýšené riziko onemocnění rakovinou. Muži mají sníženou produkci i koncentraci mužského pohlavního hormonu testosteronu v krvi. Ženy mají naopak jeho koncentraci zvýšenou. U obou pohlaví se snižuje chuť na sex.

Poškození plic

Kouření marihuany vede k závažným plicním onemocněním, jako rakovina plic. Kouř z konopí totiž obsahuje mnohem vyšší koncentrace rakovinotvorných benzantracenů a benzpyrenů než cigarety. Dostanete do plic 3x více dehtu.

Cigarety versus marihuana

Při výzkumu 339 dobrovolníků byly vytvořeny 4 skupiny. Kuřáci cigaret, kuřáci marihuany, kuřáci obojího a nekuřáci. Kuřáci marihuany při testech trpěli dušností, kašlem, bolestí na prsou a zvýšenou produkci hlenu. Marihuana redukovala množství plicních sklípků odpovídajících za výměnu plynů v plicích. Jeden joint se při poškození dýchacích cest vyrovná 3 až 5 cigaretám. Jointy obvykle nemají filtry a dosahují mnohem vyšší teploty. Inhalují se déle a kouř jde hlouběji než tabákový.

Kombinace cigaret a marihuany

Cigarety konzumenti obvykle kouří v mnohem vyšším počtu než jointy. Nejhorší je kombinace cigaret i konopí. Kanadský výzkum prokázal, že jsou pak plíce náchylnější k rakovině dokonce 18x více než u nekuřáků. U klasických kuřáků je riziko jen 2,5 x vyšší. Řadíme sem vznik rakoviny hltanu nebo jícnu.

Nebezpečné procento THC

Ve vyšlechtěných druzích marihuany je až 30 % THC. V divokém konopí je zpravidla jen 1 %. Rostoucí účinnost marihuany je znepokojující, protože zvyšuje riziko spouštění změn v mozku, včetně jeho psychického poškození, které může být při takových dávkách nevratné.

Foto: Pixabay

Mohlo by vás zajímat

Loading...

Autor: Anna Štěpánková

Maminka se zájmem o zdravý životní styl. Miluje dlouhé procházky přírodou zakončené posezením v dobré restauraci.

19
Komentujte

avatar
9 Komentářová vlákna
10 Odpovědi ve vlákně
1 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
14 Autoři komentářů
LeoffFondaMartinMickyAlfons Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
Upozornit na
Martin
Host
Martin

Negativní vliv na psychiku to má pouze u individuálních případů a hraje v tom roli spousta dalších faktorů – výchova, prostředí, problémy, kombinace s jinými látkami. Ten článek je podaný fakt hrozně. Chápu, předsudky a vlastní odsuzování. Pozitivní vliv na zdraví mnohonásobně převyšuje tyto individuální negativní dopady.
Fakt nevím, kdo povoluje psát takto lživé články. Je to stránka aazdravi – konopí je bylina a v rozumné míře velmi prospěšná na desítky symptomů. Prosím o přepsání do použitelné podoby.

Fonda
Host
Fonda

Ano, konopí je bylina a má se tak i používat, tedy ne kouřit. Znáte další byliny, které se kouří? To si zase jen banda vyhulených mozků nesmyslně obhajuje svého koníčka.

Rejzek
Host

Ročně jen v ČR statistika vykazuje na následky kouření 18000 úmrtí. Zřejmě je to málo, když kuřáci mají stále ochranu na všech mocenských postech. Psal jsem na téměř všechna místa od vlády, přes senát, ombudsman a ČR i EU, ale ani se s tím nikdo nezabývá. Maximálně m odpoví, že je dle zákona svoboda a proto se s tím nic dělat nebude. U soudu se těžko dokazuje, že soused kouří nadmíru a ještě se nekuřákovi pošklebuje. Rovněž do volebního programu zbaběle žádná strana takovou tendenci ani nenaznačuje.

Max
Host
Max

“Člověk závislý na marihuaně je přesvědčen o hlubším vhledu do podstaty světa. Má sklony k nesmyslným myšlenkovým pochodům, agresivitě, paranoie a schizofrenii. Často trpí halucinacemi.” Dál jsem už nečetl. Závislost na marihuaně- já kouřil v mládí x let a přestal, protože mě to už nebavilo. Hlubší vhled do podstaty světa – někteří si to můžou myslet, ale do souvislosti s marihuanou bych to vůbec nedával. On si to totiž o sobě myslí kdejaký jouda, který nic takového nikdy nezkoušel. Lehká paranoia je možná, schizofrenie- u mě nebyla, ale někdo to třeba má. Halucinace a agresivita je naprostá hloupost. Nejsou to… Číst vice »

Alfons
Host
Alfons

Schizofrenii mají oba mi kamarádi ze základky co to měli pod kontrolou, navíc si pořádně nepamatují, nebo mají velké výpadky z období studií na SŠ.

Max
Host
Max

Kamarádi už to hulili na základce? Chápu to správně? Jestli ano, tak to věřím, že to může způsobit velký problém. Já to zkusil poprvé v 16 letech a pravidelně jsem začal hulit asi od 19 let a to už je pak dost jinde. V době, kdy se organismus ještě vyvíjí to vůbec nedoporučuji. Stačí, že někteří kámoši chlastali už ve třinácti. To vůbec..

Leoff
Host
Leoff

Jsi zcela mimo příteli, je vidět že máš po tom hulení holt mozek také vyhlazený. Setkal jsem se u těchto konopáků s neuvěřitelnou agresivitou, jeden dokonce svým rodičům zapálil barák, mozek úplně vymazaný, a takový to byl předtím skvělý kluk.

Micky
Host
Micky

Tak v tom asi nebylo jen huleni ale i něco ostřejšího

Martin
Host
Martin

Tak pravděpodobně frčel ještě na pervitinu. Lidé závislí na perníku často kouří marihuanu, aby se hodili víc do normálu, když jsou najetí peřím.. Marihuana obecně snižuje testosteron.. takže kluk musel být magor od přírody a holt se v něm projevilo později. Po konopí nikdo agresivní není. Po syntetickém THC teoreticky možná ano. Ale spíš bych to viděl na dojezd po tvrdých drogách nebo nějaký dlouhodobý vnitřní problém.

Martin
Host
Martin

Jo a Leoff “je vidět, že máš po tom hulení holt mozek také vyhlazený” – tady je evidentně vidět, že vyhlazený mozek máte spíš vy těmi prehistorickými předsudky a věcmi typu “jedna bába oovidala”.. pokud se podívám na styl psaní autora, nevidím žádný “vyhlazený mozek”… Kdyby měl mozek na kaši, jak si podle vašich starých předsudků myslíte, psal by úplně jinak.. příteli..

Micky
Host
Micky

Máš naprosto pravdu příteli

Leoff
Host
Leoff

Víš prd a děláš stupidní závěry, já se s tímhle setkávám při výkonu svého povolání. S předsudkama to nemá nic společného, to je praxe. Bohužel i volební hlas takových tolerantních trubadůrů má srovnatelnou váhu, ty přechytřelá “bábo”.

Stanleyus
Host

Nepiju, nekouřím, ale pěchuju vapík “domácím kořením”. Měnit to nehodlám. 🙂