Žabky jsou oblíbené, ale nohám velkou službu nedělají

Loading...

Žabky vznikly jako doplňková obuv, která není určena pro pravidelné nošení. To si dnes ale mnozí lidé neuvědomují a používají je pro všechny možné příležitosti.

Jistě, žabky jsou nesmírně pohodlné a snadno se nasazují i nosí, a tak máme tendence v nich podnikat stále delší pochůzky. Uvědomme si však, že tento typ obuvi byl navržen k takovým činnostem jako zdolání několika metrů po pláži nebo třeba do společných sprch. Lékaři často marně varují, že nošením žabek svým nohám škodíte. Nepomáhají tomu ani výrobci této obuvi, kteří z ní často činí módní záležitost a v marketingových materiálech ji propagují k různým příležitostem.

Problém žabek spočívá především v tom, že neposkytují nohám dostatečnou oporu. Ortopedi, stejně jako pediatři upozorňují na to, že chodidlo pak dopadá z velké výšky a tenká podrážka dostatečně netlumí otřesy. Podrážka ke všemu není nijak vytvarovaná, čímž zároveň devastuje klenbu chodidla.

Problém s klenbou i plísněmi

Možná jste si všimli, že vás při častějším nošení žabek pobolívají kotníky. Tento stav rozhodně není vhodné podceňovat, protože jsou to právě otřesy, které kotníky poškozují a mohou vést k závažnějším zraněním. Obzvlášť to platí při chůzi po tvrdých površích, případně kostkové městské dlažbě. Snadno si pak také nohu vyvrknete a způsobíte si tak nepříjemný výron na kotníku, který už navíc tento kloub nemusí nikdy plně vstřebat. Přes špatné držení chodidla vás mohou začít bolet nejen nohy, ale třeba také záda. Aby toho náhodou nebylo málo, žabky představují ideální prostředí pro tvorbu plísní.

V případě, že jsou žabky vaší oblíbenou obuví, neříkáme, že se jí musíte zbavit zcela. Jen ji používejte na ty aktivity, pro které je primárně určena.

Foto: Pixabay

Mohlo by se vám líbit

Loading...

Autor: Anna Štěpánková

Maminka se zájmem o zdravý životní styl. Miluje dlouhé procházky přírodou zakončené posezením v dobré restauraci.