Záhadná nemoc toxoplazmóza. Má ji každý druhý, ale mozek napadne jen někomu

Toxoplazmóza je většinou neškodné infekční onemocnění způsobené parazitem Toxoplasma gondii, které ale může mít i vážnější průběh. U většiny lidí však probíhá bezpříznakově. To však může být ke škodě věci. Pokud se totiž toxoplazmózou nakazí ženy během těhotenství, hrozí novorozenci těžké poškození. Může být postižen poruchami nervů či orgánů, epilepsií a může dokonce zemřít.

Co je toxoplazmóza?

V první řadě je toxoplazmóza světově rozšířenou infekční nemocí s obrovskou promořeností obyvatelstva. Je udáváno, že v České republice s parazitem ve svém životě alespoň jednou setkala polovina obyvatel a má tak proti němu vytvořené protilátky. Toto onemocnění je pro zdravého člověka neškodné. Pro jedince s oslabenou imunitou a nenarozené může mít velmi závažné důsledky.

Příznaky toxoplazmózy

Po infekci parazitem Toxoplasma gondii pozorujeme u zdravých lidí většinou jen minimální obtíže. Často nejsou zaznamenány dokonce žádné symptomy. Přibližně u 10 až 20 % nemocných se objeví příznaky podobné chřipce jako je zvýšená teplota, bolest hlavy a nateklé lymfatické uzliny (zejména v oblasti hlavy a krku). Po odeznění infekce zůstává její původce nadále v těle a může se tak u slabších jedinců s oslabenou imunitou (pacienty s AIDS nebo rakovinou) reaktivovat.

Toxoplazmóza – příznaky u oslabených

U lidí s oslabenou imunitou může mít toxoplazmóza velmi těžký průběh. Časté jsou záněty mozku (toxoplazmatická encefalitida), méně časté potom závažná onemocnění různých orgánů (generalizovaná toxoplazmóza).

Toxoplazmóza v těhotenství

Nejhorším stavem, kdy toxoplazmózu dostat, je těhotenství. Toxoplazmatičtí paraziti těhotných, které v průběhu těhotenství samy přišly prvně do kontaktu s původcem, se mohou přenést na plod a způsobit vrozenou (konotální) toxoplazmózu.

Toxoplazmóza u novorozenců

V případě konatální toxoplazmózy je silně poškozen centrální nervový systém ještě nenarozeného plodu. Novorozenci jsou tak například postiženi vodnatelností hlavy (hydrocephalus) a trpí těžkými epileptickými záchvaty, záněty cév a sítnic, stejně jako mentálními poruchami. Postiženy mohou být také játra a slezina, což se projeví žlutou barvou kůže miminka. Zbarvení do žluta ale ještě nemusí znamenat toxoplazmózu – ve skutečnosti je u novorozenců relativně běžné a většinou je neškodné. Část novorozenců s toxoplazmózou nemá při narození žádné příznaky, to ale ještě není důvod k radosti, protože příznaky se mohou objevit až po několika týdnech nebo dokonce měsících. Onemocnění může vést k předčasnému porodu nebo porodu mrtvého plodu.

Podle nových výzkumů stojí toxoplazmóza za mnohem větším počtem onemocnění a poruch u novorozenců, než se donedávna předpokládalo. Řada z nich totiž nebyla s toxoplazmózou spojena nebo správně hlášena.

Příčina toxoplazmózy

Původcem toxoplazmózy je parazit Toxoplasma gondii, který pro svůj vývojový cyklus využívá lidí, ale také ptáků a savců. Obávaným nositelem parazita je kočka domácí, která ve svých výkalech vylučuje zárodečné buňky. Právě při kontaktu s výkaly je možné se nakazit. Pravděpodobnost nákazy toxoplazmózou od koček se ale obecně přehání. Jejich výkaly by totiž lidé museli pozřít. Teoreticky je možný přenos i z neumytých rukou po manipulaci s kočičími výkaly. Mnohem pravděpodobnější je ale nákaza ze syrového nebo špatně připraveného masa, případně špinavé zeleniny. Parazit Toxoplazma gondii totiž umírá až po 20minutovém vaření na více než 50 stupňů celsia nebo při teplotách minus 21 stupňů celsia.

Výjimečně se lze nakazit také z infikované půdy, například při práci na zahrádce nebo skrz transplantaci infikovaných orgánů.

Určení diagnózy v těhotenství

Lékař nejprve své podezření na toxoplazmózu pomocí krevního testu, ze kterého se následně v laboratoři zkoumá přítomnost protilátek v těle. Lze také určit, zda jde o novější či starší protilátky. Pokud se diagnóza potvrdí, bude okamžitě po narození na přítomnost protilátek testováno také dítě.

Toxoplazmóza a plánování dítěte

Před plánovaným otěhotněním lze doporučit provedení testu na toxoplazmózu, kterým zjistíte, zda už jste onemocnění prodělali. Pokud tomu tak je, budete mít s největší pravděpodobností imunitu a dítě tak bude chráněno.

Jak se vyhnout toxoplazmóze:

  • Nejezte syrové nebo tepelně nedostatečně upravené maso,
  • zeleninu a ovoce před konzumací pečlivě omyjte,
  • myjte si ruce, a to před jídlem, po přípravě syrového masa a po zahradničení,
  • při práci na zahrádce noste pokud možno rukavice.

Pro chovatele koček platí:

  • Krmte kočky konzervami nebo suchým žrádlem, nikoliv syrovým masem,
  • pravidelně čistěte kočce záchod (nejlépe horkou vodou),
  • v těhotenství čištění kočičího záchoda přenechte jinému členu rodiny.

Mohlo by vás zajímat

Loading...

Autor: Petr Vavrenka

Specialista na podávání erudovaných, přesto srozumitelných informací o nemocech trápících lidstvo.

3
Komentujte

avatar
3 Komentářová vlákna
0 Odpovědi ve vlákně
1 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
3 Autoři komentářů
LenkaMajaJasnomíra Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
Upozornit na
Lenka
Host
Lenka

článek je to celkem povedený, až na ten závěr… žaludeční kyseliny kočky zničí i to, co se nezničí vařením nebo mrazením… Takže nabádat k tomu, aby kočka nežrala přirozenou stravu, ale komenrční je trochu mimo mísu… To by bylo docela fajn si v článku opravit…

Maja
Host
Maja

Prodělala jsem ji, nebylo to nic příjemného, hrozně jsem se potila, hlavně na hlavě, za právě minut jsem vypadala jako bych bych právě vylezla ze sprchy. Měla jsem v tříslech na každé straně bulku o velikosti 2 cm. Chodila jsem infekční na krev asi co 14 dní, aby se zkontrolovalo množství protilátek v těle. Hrozila hosptalizace a kapačky, naštěstí protlátek bylo dost 🙂

Jasnomíra
Host
Jasnomíra

Cetla jsem,ze moznym prenasecem je pouze kocka do jednoho roku.Jinak jste to napsal spravne,ale v tomto pripade bych pouzila jiny obrazek,protoze nekteri ctou jen nadpis,ktery si spoji s obrazkem (jako v materske skole) a jiz maji nazor hotovy,opet je na vine kocka.Pote hystericka tehotna zena nebo “snazilka” odvazi svoji kocku do utulku a zpusobuje tak trauma a tim nekdy i smrt zvireti a problemy preplnenym utulkum.

Doporučujeme

loading...