Zánět slinivky je nemocí alkoholiků. Jak se projevuje?

Věděli jste, že zánětu slinivky se také říká nemoc alkoholiků? A to z toho důvodu, že na rozvoji nemoci se podílí právě alkohol, který slinivku ničí. To však neznamená, že se nemocí mohou trápit jenom ti, kteří si rádi zajdou s partou přátel do hospody na pivo. Nemoc může postihnout kohokoli, alkohol je však nejčastější příčinou poškození slinivky. Významnou roli v mnohých případech hraje také genetika, případně špatné stravování nebo obezita člověka.

Podle aktuálních průzkumů zánět slinivky nejčastěji napadá muže, a to ve věku třicet až padesát let. Bohužel během posledních let se vyskytuje velké množství pacientů i mezi mladšími.

Jak dochází k poškození slinivky?

Jak již bylo zmíněno, velký podíl na rozvoji nemoci má zejména alkohol nebo požívání tučného jídla. Právě alkohol a špatné stravování výrazně poškozují slinivku břišní. Samotný zánět je způsoben infekcí, ucpáním vývodů či toxickými faktory.

Jaké jsou příznaky nemoci?

Důležité je poznat, kdy nás zánět sužuje, abychom co nejdříve vyhledali lékařskou pomoc. V akutních případech člověka trápí velmi prudké bolesti v nadbříšku, případě pod žebry. Může dojít ke zvracení nebo minimálně k pocitu nevolnosti. Pacient je v mnoha případech dezorientovaný, může se vyskytnout i zvýšená teplota, případně horečka.

U chronického zánětu slinivky si příznaků na první pohled nevšimneme. Občas nás trápí bolesti břicha, které však nejsou pravidelné. Dostaví se hubnutí a změna stolice.

Je nutná hospitalizace?

Častým dotazem bývá, jestli je nutné v případě objevení zánětu slinivky pobýt v nemocnici. To se odvíjí dle toho, jestli se jedná o chronický nebo akutní zánět. V případě chronického zánětu není třeba hospitalizace, je však třeba dodržovat přísnou dietu, která trvá většinou jeden dlouhý rok. V akutním případě hospitalizace nutná je.

Mohlo by vás zajímat

loading...

Autor: Tereza Čierníková

Pro magazín AAzdraví píše od srpna roku 2018. Milovaná práce jí každý den umožňuje nahlížet na zajímavá témata a také se věnovat koníčkům v podobě plavání a čtení.

1
Komentujte

avatar
1 Komentářová vlákna
0 Odpovědi ve vlákně
0 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
1 Autoři komentářů
jenicek 54 Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
Upozornit na
jenicek 54
Host
jenicek 54

problémy mě začali po infarktech a operacích. to pak nevíte co Vám je, ale slinivka to nebyla

Loading...