Zasmrádlo vám maso? Nevyhazujte ho, naše babičky měly trik, jak z něj udělat zase čerstvé

Jedním z nejčastějších problémů s masem je to, že začne být cítit, je navinulé, lidově řečeno “zasmrádlo”. Může se to stát i ve chvíli, kdy jste si ho přinesli z obchodu, protože pochopitelně nevíte, jak dlouho se zde prodávalo. Platí přitom, že maso je velmi citlivé na nejrůznější bakterie a rozhodně by se nemělo hazardovat s tím, že byste snad snědli zkažené maso. Avšak to, že je maso trochu cítit, ještě nemusí znamenat, že je špatné.

Určete stupeň rozkladu

Je třeba rozlišit bakterie, které vytvářejí vlastní toxiny, a samotný rozkladný proces bílkovin v mase. Zatímco ten první případ je ještě možné zachránit, a to třeba omytím horkou vodou a octem, v případě druhém je nutné maso okamžitě vyhodit, protože už nelze zachránit. I v prvním případě byste ale měli být opatrní u lidí s citlivým zažíváním, dětí a seniorů.

Maso není zrovna potravinou, která by vydržela kdovíjak dlouho. Ba právě naopak. Ideální je, když ho zpracujete ještě v den pořízení. Na nějaké dlouhé skladování to zkrátka není. Dá se však vycházet z toho, že maso v průměru vydrží dva dny v lednici nastavené na čtyři stupně. Ve třetí den už započnou procesy, které rozkládají bílkoviny. Maso začne měnit barvu a skutečně odpudivě zapáchat. Rozkladný proces urychlíte navíc tím, že maso necháte zabalené ve fólii, kde k němu nemůže proudit vzduch. Tehdy začnou působit anaerobní bakterie a ucítíte nepříjemný čpavkový odér.

To je moment, kdy musí do koše. Rozkládající se maso je totiž skutečně nebezpečné zdraví. A to nejen konzumací. Stačí se například říznout nožem, kterým jste takové maso krájeli a může jít klidně o život. Po zkaženém mase riskujete přinejmenším průjem, ale i otravu botulotoxinem. Toxické látky vznikající rozkladem totiž nelze nijak zničit, a to ani varem či mrazem.

Foto: Shutterstock

Načichlé maso řešily hospodyně už před sto lety

Pokud ale máte pocit, že je maso jen lehce cítit, nemusí být vše ztraceno. Svébytný postup na to měly naše babičky. “Pokud rozklad valněji nepokročil, lze maso opraviti manganistanem draselnatým, který koupíme v každé drogerii. Jsou to tmavé fialové krystaly a jehlice,” cituje server Bejvávalo článek z roku 1918, který vyšel v časopise Česká hospodyně.

Do studené vody je třeba přidat několik zrnek této soli. Pokud je maso jen slabě chycené, připravte světle růžový roztok. Pakliže už je zápach citelnější, měl by mít roztok barvu červeného vína. Dobu macerování masa v roztoku je třeba určit podle stupně načichlosti. Může to trvat jednu až tři hodiny. Dokončení očistného procesu poznáte také, že se roztok zbarví do hněda. Pokud se načichlost neztratila, je třeba celý postup opakovat, případně maso nakonec přeci jen vyhodit. Také v tomto článku se uvádí, že pokud rozklad masa pokročil výrazněji, není možné ho požívat.

Foto: Shutterstock, zdroj: Today

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Daněk
Daněk
2 let

Na nacichle maso