Závažný nedostatek vitaminu D se spolehlivě projeví dvěma příznaky. Lidé je ale neznají

Aktuálně se nacházíme v ročním období, které má zcela jistě své kouzlo, ale které v žádném případě nepřeje přirozené produkci vitaminu D v těle. Dny jsou velmi krátké a slunce je příliš slabé na to, aby dokázalo v organismu vyvolat potřebné procesy. To znamená, že i když budete v zimě venku trávit hodně času, pravděpodobně budete mít deficit vitaminu D. A jak už víme, ten je zcela klíčový pro správné fungování tělesných procesů i imunitního systému.

Dva symptomy, které neberte na lehkou váhu

Méně se už ví, že vitamin D reguluje také množství vápníku a fosforu v těle. Tyto látky jsou přitom důležité pro udržení kostí, zubů a svalů ve zdravém stavu. Naopak nedostatek vitaminu D zvyšuje riziko kardiovaskulárních chorob, kognitivních problémů, astmatu u dětí a také rakoviny.

Dva velmi průkazné příznaky nedostatku tohoto vitaminu v těle jsou přitom bolest kostí a slabost. Pravdou je, že nemusí jít o výrazné symptomy, které má navíc většina lidí tendenci přecházet a nevěnovat jim pozornost, obzvlášť když nejsou příliš silné. Pokud je ale pocítíte v tomto období, neměli byste to brát na lehkou váhu a raději si hladinu vitaminu D nechat změřit.

Foto: Shutterstock

Prevence závažných nemocí

Ukazuje se totiž také, že doplňování vitaminu D v zimních měsících může hrát roli v prevenci cukrovky, vysokého krevního tlaku či roztroušené sklerózy.

Roztroušená skleróza je závažným autoimunitním onemocněním, které postihuje míchu a mozek. V pokročilejších fázích může vést k problémům s pohybem či kontrolou močového měchýře. Nejčastěji je přitom diagnostikována u mladých lidí mezi 20. a 30. rokem života.

Mezi příznaky roztroušené sklerózy patří únava, problémy s chůzí, zhoršení zraku, únik moči, ztuhlost svalů či potíže s koordinací.

Doplňování vitaminu D tak není jen další z mnoha rad, nad nimiž můžete mávnout rukou, ale skutečně důležitou záležitostí. Nemusíte přitom hned sahat po doplňcích stravy. Lepší variantou je konzumovat potraviny, které jsou na něj bohaté, jako například losos nebo vejce.

Foto: Shutterstock, zdroj: Express

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments