Zdravě se tvářící potraviny, kterým se ale odborníci na výživu vyhýbají

Loading...

Potravin, o kterých se uvádí, že jsou velmi zdravé, neustále přibývá. Jenže ve skutečnosti to není vše tak skvělé, jak se na první pohled může zdát. Mnohdy se tak stává, že lidé začnou ve velkém konzumovat některou zdánlivě zdravou potravinu a netuší, že svému tělu příliš neprospívají.

Pojďte se nyní podívat na několik potravin, které odborníci na výživu rozhodně nedoporučují konzumovat tolik, kolik by se mohlo zdát vhodné.

Agávový sirup

Trendem mezi sladidly je například agávový sirup. Tento z kaktusu získávaný sirup je pro mnohé symbolem “zdravého slazení”. Jenže to není úplně pravda.

Problémem může být to, jak se tento sirup dále zpracovává, takže výsledný produkt neobsahuje ty správné látky, které by tělu prospívaly.

Že to nevadí? Stačí přeci, že má nízký glykemický index (GI), tedy nízký obsah glukózy. Jenže až z 90 % je tvořen fruktózou, která sice je tzv. ovocným cukrem, ale její častá konzumace ve větším množství tělu nijak neprospívá!

Nízkotučné jogurty

Tuky jsou špatné, tak je potřeba se jim vyhýbat za každou cenu. Něčeho podobného se lidé často drží, a tak hledají nízkotučné varianty oblíbených pochutin. Výrobci však obvykle chtějí, aby lidem chutnalo a prodali tak více produktů.

Takový nízkotučný jogurt s příchutí tak může být plný nejrůznějších přídatných látek a často především cukru. Ze zdánlivě “fit” varianty je jen sladká bomba. Pokud bez cukru, tak ideálně řecký jogurt a dochucovat sami, třeba kousky čerstvého ovoce.

Cereálie

Nejrůznější křupínky, které vypadají jako skvělá a zdravá snídaně, taková je realita regálů v obchodech. Jenže opět řada z těchto produktů je zcela ochuzena o proteiny, a naopak obsahuje hodně cukru.

Chcete-li tedy nějakou skutečně výživnou snídani, volte raději ovesné vločky, nebo alespoň müsli, které je obsahují.

Ovocné džusy

Sklenice džusu po ránu vypadá jako neuvěřitelně zdraví prospěšná záležitost. Koneckonců to lidé dělají již po generace, tak to přeci nemůže být nic špatného. Mnozí za den vypijí i litry džusu.

Vitamin C sice v těchto nápojích skutečně najdeme, mnohé jsou i bez konzervantů a sladidel, pouze 100% z ovoce, ale i přesto to není nic, co bychom si měli dopřávat pravidelně a bez omezení.

Problémem je totiž cukr. Toho je zde neuvěřitelné množství, často více než v kdejaké limonádě. Vhodné je tedy pít jen malé množství a ideálně ředit vodou.

Foto: Pixabay

Mohlo by vás zajímat

Loading...

Autor: Anna Štěpánková

Maminka se zájmem o zdravý životní styl. Miluje dlouhé procházky přírodou zakončené posezením v dobré restauraci.

1
Komentujte

avatar
1 Komentářová vlákna
0 Odpovědi ve vlákně
0 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
1 Autoři komentářů
Věrka Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
Upozornit na
Věrka
Host
Věrka

Všichni vědí, co nám škodí, co bychom neměli jíst a co měli, co bychom měli a neměli dělat, ale je to jako házení hrachu na zeď. Nikdo se nezasadí o to, aby tyto škodliviny se k nám přestaly dovážet nebo se prodávat. Je to jako když matka 100x trpělivě (a zbytečně) opakuje děcku, aby se např.při příchodu domů převléklo a umylo si ruce a to děcko pořád nic. KONEČNĚ se matka jednoho dne naštve, ten apatický spratek dostane pořádných pár facek a od té doby to funguje. Nejsem zastánce “týrání” někoho, samozřejmě, ale myslím, že právě v dnešní pravdoláskové době… Číst vice »