Ženy se obávají porodu. Pro své pohodlí raději volí rovnou císařský řez

Loading...

Počty císařských řezů jsou neustále na vzestupu a tento trend neminul ani Českou republiku. V některých zemích tvoří porody ukončené operativně ve srovnání s přirozenými porody velmi výrazné procento. V současné době se uvádí, že v České republice končí přibližně 25 % těhotenství císařským řezem, rozdíly jsou i v nemocnicích, v některých je to až 40 %, jinde pouze 10 %. Odborníci nesdílejí s tímto vývojem až takové nadšení. Císařský řez je velkou břišní operací, i když je tento zákrok většinou možné provést při nekomplikovaném průběhu během 30-45 minut.

Císařský řez prosím

Není to až tak jednoduché, současná česká legislativa neumožňuje císařský řez na přání. Praxe je však taková, že neoficiálně se tyto „přání“ plní. Musí se však zdůvodnit medicínskou indikací, ale není to až tak složité a děje se to. Co ženy vede k vědomému podstoupení tohoto zákroku i když by mohly rodit přirozenou cestou?

Zvládnu porod?

Stačí si otevřít diskuse na „maminkovských“ webech a tam není nouze o hrůzostrašné zážitky. Často strach pramení i z historek kamarádek a blízkých lidí. Zvláště prvorodičky to nemají v dnešní době internetu jednoduché. Strach ze ztráty sebekontroly, nesnesitelné bolesti nebo jen špatné zážitky z předchozího porodu, to dokáže nastávající maminku paralyzovat. Samotní porodníci argumentují psychickým stavem rodičky, pokud by i přesto přistoupily k přirozenému porodu, nemusel by vlivem psychiky dopadnout dobře, tak volí cestu císařského řezu. Situaci moc nepomáhá fakt, že spousta celebrit volí pro porod císařský řez.

Není ale vše tak černobílé. Císařský řez je na místě, pokud se jedná o ohrožení života matky či dítěte. Věk rodiček se zvyšuje, což přináší spoustu komplikací a indikací k císařskému řezu. Komplikace mohou nastat í i u mladších žen a bez „císaře“ by porod mohl dopadnout fatálně. Porodníci současně zaznamenávají pozitivní trend v touze rodiček po přirozeném porodu. Závěrem lze konstatovat, že císařským řez je velkým přínosem v oblasti porodnictví, i díky tomuto zákroku se velmi výrazně snížila novorozenecká a mateřská úmrtnost při porodu, musí se k němu však přistupovat s rozmyslem.

Mohlo by vás zajímat

Loading...

Autor: Anna Štěpánková

Maminka se zájmem o zdravý životní styl. Miluje dlouhé procházky přírodou zakončené posezením v dobré restauraci.

6
Komentujte

avatar
4 Komentářová vlákna
2 Odpovědi ve vlákně
0 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
6 Autoři komentářů
ZdeňkaZdenaTerkaJanaLucie Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
Upozornit na
Zdena
Host
Zdena

Nejpohodlnější ze všeho je najmout si náhradní matku , která za vás vaše dítě odnosí i porodí – jako to dělají některé bohaté celebrity ve světě . Pak nemusíte projít ani šestinedělím a máte pohodu . Možná tento způsob se stane populárnějším než císařský řez . Chudé ženy z Afriky nebo Asie , co migrují do Evropy , peníze uvítají .

Jana
Host
Jana

Sama jsem dvakrát rodila císařským řezem, bez lékařského zásahu bych nejspíše neporodila. Nechápu jak si někdo může zvolit císařský řez dobrovolně. Ano, samotný porod je bezbolestný, ale následující 4 týdny jsou velmi bolestivé, bolí úplně vše, zvednout miminko, umýt ho atd. Po přirozeném porodu to bezpochyby také bolí i samotný porod bolí, ale za pár dní je vše ok.
Kdyby to nebylo nezbytně nutné, nikdy bych císařem rodit nechtěla.

Terka
Host
Terka

Já mám jedno dítě (zatím), porod byl kvůli špatné poloze plodu a tomu, že mám velice úzké porodní cesty veden císařem. A musím říct že trhání osmiček bylo mnohem horší. Na sekci jsem šla v osm ráno, poslední lék od bolesti jsem si nechala dát ten den ve dvě odpoledne. Jasně, první dny to při pohybu bolelo, ale zlepšovalo se to den ode dne a tak za dva týdny jsem byla prakticky bez bolestí. Do měsíce jsem o jizvě nevěděla. Žádné problémy zvednout syna, ohnout se, umýt ho… Celkově když vezmu hojení a celý ten proces, tak zdaleka nejhorší části… Číst vice »

Lucie
Host
Lucie

Pokud to není nezbytně nutné, nevidím důvod nerodit přirozeně. Ale ženskejm se v dnešní době holt nechce tlačit…

Zdeňka
Host
Zdeňka

Asi tak a přitom je to to nejkrásnější co může být …..

Mia
Host
Mia

Já sama jako prvorodička měla z porodu opravdu velký strach, tudíž jsem si dopředu zjištovala všechny své možnosti a chtěla jsem se uchýlit i k epiduralu, nebo i jinému přípravku tlumícímu bolest. Po zjištění dalších informací, jako je vyšší cena a fakt, že po skončení účinku těchto léků, je bolest daleko intenzivnější, než předtím, jsem od tohoto nápadu upustila a rodila jsem přirozenou cestou. Ale nenapadlo by mě rodit císařským řezem, pokud by to nebylo nezbytně nutné….Zdraví dítěte je přece daleko důležitější a tu chvilku bolesti kvůli tomu vydržím….