Zpočátku se projevuje jako nachlazení. Streptokok je ale mnohem silnější nepřítel

Loading...

O streptokocích zajisté slyšel každý. Jak poznat streptokoka? Které symptomy mohou poukazovat na streptokokové onemocnění?

Streptokokové infekce způsobují svým napadením zánětlivé a často i hnisavé projevy. Ne vždy jde jen o zánět v krku či kožní vyrážku. Někdy však mohou být příčinou vážnějšího onemocnění.

Signály poukazující na streptokoka v lidském těle

Ze začátku se streptokokové onemocnění může projevovat jako běžné nachlazení, chřipka či angína, tj. horečkou, bolestí v krku, problémy s polykáním apod.

Co vám může více v tomto pomoci, je, že v případě bolesti v krku nezaberou ani pastilky či sirupy. Streptokok může mít vliv na mandle, které budou zduřelé a také mohou být pokryty bílými skvrnami. Taktéž se lze potýkat s nepříjemným zápachem z úst, jenž způsobuje právě množení bakterií. Dalším zřetelnějším ukazatelem mohou být nateklé a na dotek bolestivé lymfatické uzliny v krku, na jazyku se mohou objevit vlivem streptokokové infekce červené malé tečky. Většinou vše je provázeno malátností, bolestí svalů, hlavy a někdy také bolestí břicha.

Určení přesné diagnózy

Zda se jedná opravdu o nemoc způsobenou streptokokem stanoví na základě vyšetření pouze lékař. Ten provede výtěr či stěr na infikovaném místě kůže, kdy určí bakterii neboli původce a dle toho je pak určena následná léčba. Zpravidla se jedná o předepsání vhodných antibiotik. Antibiotická léčba trvá zhruba dva týdny. Je nutné brát antibiotika pravidelně a vždy je dobrat. A to i v případě, že se budete cítit dobře již za pár dní. Totéž platí i pokud se jedná o kožní infekci a používání tedy antibiotika ve formě krému.

Pokud byste ukončili sami užívání antibiotik dříve, nebyla by nemoc dostatečně přeléčena. Výsledkem by bylo nejen její navrácení, ale také poté by už dané antibiotikum nemuselo působit.

Účinná prevence

Streptokokové infekce jsou poměrně velmi snadno nakažlivé, přenosné kapénkovou cestou či přímým kontaktem s postiženým místem na kůži. Dokonce se lze nakazit i v případě, pokud se používá stejný ručník či ložní prádlo.

V rámci prevence je třeba dbát na hygienu, tj. mýt si ruce nejen po návštěvě toalety a před každým jídlem, ale také po smrkání a kýchání, zejména pokud máte oslabenou imunitu, tudíž je u vás vyšší riziko. Používat vlastní příbor, stejně tak i sklenice na pití, ručník apod. V případě rány na kůži je nutná okamžitá dezinfekce a udržování v čistotě.

Mohlo by vás zajímat

Loading...

Autor: Anna Štěpánková

Maminka se zájmem o zdravý životní styl. Miluje dlouhé procházky přírodou zakončené posezením v dobré restauraci.

1
Komentujte

avatar
1 Komentářová vlákna
0 Odpovědi ve vlákně
0 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
1 Autoři komentářů
Jana Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
Upozornit na
Jana
Host
Jana

No ty kráááso, asi jste mi našla důvod mé nemoci! Už jsem byla na všude možně, včetně imunologie a nikdo neví co mi ty skvrny na nohou způsobuje!
Děkuji i když to třeba nevyjde 🙂