Češi dělají velkou chybu při praní prádla. Zlikvidují si tak pračku i oblečení

Někdy se to určitě stalo každému z nás. Dáme prát prádlo do pračky… a pak na něj zapomeneme. A necháme ho tam zavřené přes noc nebo možná ještě déle. A když si svou chybu uvědomíme, běžíme k pračce s obavou, že naše vyprané ručníky budou smrdět jako mokrý pes. A budeme je muset prát znovu.

Stejně tak, když ho zapomeneme přes noc mokré v sušičce nebo v koši na prádlo.

Ne déle než 12 hodin

Je důležité si uvědomit, že tohle opomenutí sice není ideální, ale na druhou stranu nemusíte vyskočit o půlnoci z postele, když si svou chybu uvědomíte. Pokud ale prádlo zapomenete vytáhnout i druhý den ráno, budete mít pravděpodobně problém. Podle odborníků z Whirpool Institute byste totiž neměli mokré oblečení nechat v pračce ležet déle než 8 – 12 hodin.

Stane-li se vám to v létě a zápach ještě není cítit, pověste prádlo venku, máte-li tu možnost. Slunce a čerstvý vzduch si s vaším opomenutím lehce poradí. A ušetří vám tak i dilema jestli prát či neprat znovu.

Dezinfikujte octem

Pokud ale takovou možnost nemáte a z pračky se po otevření line nezaměnitelný odér, spusťte nový prací cyklus. A přidejte k pracímu prostředku i šálek octa. Je to vynikající přírodní dezinfekční prostředek, který bez problému zastane i funkci deodorantu. Vaše oblečení tak bude po vyndání opět vonět svěže.

Vyplatí se, než prádlo znovu vyperete, nejprve nasypat do pračky jedlou sodu a spustit program s nejvyšší teplotou. Vyčistíte ji tak od případných zárodků plísní a bakterií, pro které je vlhký nevětraný buben pračky vhodným inkubátorem. Nemáte-li sodu, poskytne vám stejnou službu i tableta do myčky.

Foto: Shutterstock

Nepodceňujte plísně

Nepodceňujte to. Plísně, zabydlené ve špatně usušeném oblečení, mohou jeho nositelům přivodit příznaky jako je ucpaný nos, sípání, červené nebo svědivé oči. A u citlivějších jedinců i svědění kůže.

Kdykoli zapomenete vyndat po vyprání prádlo z pračky, udělejte takzvaný test zápachu. Prostě ho očuchejte. Prádlo totiž začne smrdět až ve chvíli, kdy se v něm namnoží bakterie. Jakmile z něj začne být cítit zatuchlina, je velmi nepravděpodobné, že by sušením vymizela.

Pokud ale tento test žádný zápach neodhalí, je zbytečné plýtvat vodou i elektřinou na nové praní.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments