Češi stále neumí nastavit správnou teplotu při praní prádla. Pokud zvolíte tuto, oblečení si zlikvidujete

V Čechách koluje takový mýtus, že prádlo by se mělo prát na co nejvyšší možné teploty. Teprve potom bude nejen zbavené skvrn, ale také veškerých bakterií, virů a jiných choroboplodných zárodků. Proto mnoho hospodyněk stále ještě pere prádlo na 60 °C častěji, než by bylo třeba, o 90 °C ani nemluvě. Jak to s těmi teplotami praní tedy vlastně je?

Vyvařovat netřeba

V době vysoce kvalitních praček, pracích prostředků, odstraňovačů skvrn a jednorázových plínek budete klasickou vyvářku potřebovat skutečně zřídka. Vždy když chcete nastavit teplotu 90 °C, zamyslete se, zda je to skutečně potřeba. Pro oblečení může být tato teplota dost nešetrná.

Proč omezit praní na 60 °C?

Je fakt, že při teplotě 60 °C se zbavíte skvrn o něco snadněji než při nižších teplotách. Zároveň jde o teplotu vhodnou pro ložní prádlo, ručníky a silně znečištění prádlo. Nicméně to je tak všechno. Navíc provozní náklady se při praní na 60 °C oproti praní na 40 °C zvyšují až o polovinu! A co se bakterií týče, některé druhy bakterií a virů teplotu 60 °C přežijí bez problému. Proto bude spíše lepší zvolit dobrý prací prostředek, účinně ošetřit skvrny a raději prát na 40 °.

Co prát v 50 °C?

Na tuto teplotu není třeba prát nic, většinou se doporučuje prát buď na 40 °C, nebo na 60 °C, ale když jinak nedáte, tak perte třeba směs polyesteru a bavlny, bavlny a viskózy nebo nylon.

Foto: Shutterstock

Zlatý střed? 40 °C

Jde o nejuniverzálnější teplotu jak pro bavlnu, syntetiku, len, viskózu nebo akryl. Zvládne i odolnější skvrny, přitom je ještě stále poměrně šetrná k prádlu.

Měli bychom na 30 °C prát jen výjimečně?

Vůbec ne. Nižší teploty se výborně hodí nejen pro spodní prádlo, jemné oblečení, například z vlny a hedvábí, ale také pro oblečení, u něhož si přejete zachovat co nejsytější barvy. A dá se v něm prát i klasická syntetika, pokud není znečištěna odolnými skvrnami. Navíc praní na 30 °C oproti praní na 40 °C spotřebuje o 38 % méně energie, takže pomáháte jak planetě, tak své peněžence.

A co praní na 20 °C?

Praní na 20 °C oproti praní na 40 °C sníží provozní náklady v průměru o 62 %. Na praní běžně znečistěného oblečení by tato teplota měla stačit, zvlášť když vyměníte klasický sypký prací prášek za tekutý gel. Pro více znečištěné prádlo je samozřejmě jistější pračku nastavit na teplotu o něco vyšší.

Foto: Shutterstock, zdroj: which.co.uk

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments