Dodržujete pravidlo 10 tisíc kroků denně? Vědci přišli s novým číslem, významně snižuje riziko předčasného úmrtí

Čísla jsou při cvičení podstatnou veličinou. Množství minut tělesné aktivity, které si každý den dopřáváte, může hrát významnou úlohu pro zdraví. Nejnovější studie však nabourala dosavadní předpoklad, že by člověk měl každý den ujít alespoň 10 tisíc kroků. Prý stačí podstatně méně.

Deset tisíc kroků denně byl dlouho idealizovaný cíl, který mají mnozí nastavený na svých chytrých hodinkách, aby byli dostatečně motivováni k jeho každodennímu dosažení.

Kolik pohybu je třeba pro zajištění zdraví?

Nejnovější studie vědců z Massachusettské univerzity sledovala kohortu více než 2000 mužů a žen ve středním věku. Skupina s průměrným věkem nad 45 let nosila akcelerometry, které sledovaly jejich denní počet kroků a také intenzitu. Experiment začal už v roce 2005 a jeho účastníci byli v pravidelných intervalech sledováni až do roku 2018. Celých 72 účastníků z původní skupiny v mezičase zemřelo. Přestože observační povaha výzkumu znamená, že z ní nelze vyvodit žádné exaktní závěry o zlepšení zdraví chůzí, je možné identifikovat vazby mezi úrovní aktivity a zdravotními výsledky.

Foto: Shutterstock

7000 kroků denně stačí

Co je však nejdůležitější, je to, že podle vědců mají lidé, kteří udělají každý den alespoň 7000 kroků, o 50 až 70 % nižší riziko předčasné smrti v porovnání s těmi, kdo tolik neujdou. Intenzita kroku (měření rychlosti provedených kroků) neměla na úmrtnost žádný vliv. Podle vědců může zvýšení počtu denních kroků mezi nejméně aktivními lidmi v populaci významně přispět k ochraně před předčasným úmrtím. Po dosažení určitého počtu kroků se však zdá, že benefity už nerostou. Touto hranicí je právě 7000 kroků, nikoliv 10 000 kroků, jak se uvádělo dosud.

Pochopitelně je nutné mít na zřeteli, že jde o zprůměrovanou hodnotu a každý člověk může mít trochu jiné potřeby, ať už směrem nahoru či dolů. Pokud se ale budete řídit průměrem, nic moc nezkazíte. “Kroky za den jsou jednoduchou a lehce monitorovatelnou metrikou. Dosažení určitého počtu kroků za den může být dobrým způsobem, jak podpořit vlastní zdraví. 7000 kroků za den může být velkým cílem pro mnoho jednotlivců, kteří v současnosti takového počtu nedosahují,” uvádí kinezioložka Amanda Paluchová, která výzkum vedla.

Foto: Shutterstock, zdroj: Jama Network

Autor: Petr Vavrenka

Stálý redaktor magazínu AAzdravi.cz. Celý život se zajímá o zdravý životní styl, jehož efekt na spokojený život ho nepřestává fascinovat.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Antonín Jedla

Myslím si že každý nás je tomto směru jiný. Někdo ujde sotva 500 kroků a má toho dost.. Pokud je člověk zdraví aspoň na 75% tak je v pohodě a určitě mu to nebude dělat velký problém chození a může chodit i celí den. Čím je člověk starší tak určitě jeho chůze bude čím dál pomalejší a namáhavější. Ale je pravdou že člověk musí chodit , pokud přestane chodit tak, to sním musí dopadnout špatně. Pokud si člověk dojde aspoň sám bez cizí pomoci na záchod tak to není sním tak špatný. 

Josef
Josef
6 dní

Zajímavé, ani slovo o tom, že dobrý spánek prodlužuje věk, v té Americe asi nespinkají, jenom chodí