Pokud pocítíte tento příznak, nechte si okamžitě vyšetřit plíce, vyzývají lékaři. Může jít o život

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) jsou respirační a plicní choroby nejčastější příčinou smrti, respektive invalidity. Důvodem je skutečnost, že ačkoliv tělo signalizuje jejich výskyt různými způsoby, lidé je často ignorují, případně zlehčují, dokud už není pozdě. Experti však upozorňují, že pokud pocítíte některý z uvedených příznaků, neměli byste návštěvu u lékaře v žádném případě odkládat.

Nedávná zpráva WHO přinesla zdrcující statistiku, která se týká právě výskytu respiračních onemocnění. Z údajů organizace vyplývá, že na chronickou obstrukční plicní chorobou (CHOPN) zemřou ročně 3 miliony lidí. Rakovina plic připraví o život 1,6 milionu lidí. A pokud jste se domnívali, že tuberkulóza už není pro svět hrozbou, pak vězte, že ročně na ni zemře 1,4 milionů lidí. Aby toho nebylo málo: nejčastější příčinou smrti u dětí mladších pěti let je zápal plic.

Tělo přitom signalizuje nástup různých respiračních nemocí symptomy, které mnozí lidé podceňují. Právě včasná diagnóza a následná léčba jsou však rozhodujícími faktory.

Foto: Shutterstock

Problémy s rovnováhou mohou signalizovat rakovinu plic

Největší poskytovatel péče o onkologické pacienty v Coloradu, Rocky Mountain Cancer Center, uvádí, že potíže s rovnováhou mohou souviset s rakovinou plic, případně příbuznými chorobami. Jde o jeden z příznaků Syndromu horní duté žíly (SVCS). Ta je napojena na dolní dutou žílu do pravé srdeční předsíně a odvádí krev z horní poloviny těla, tedy z obou horních končetin, krku a hlavy. Pokud je však na žílu vyvíjen tlak způsobený nádorem, její funkce je narušená. Podle Americké společnosti pro klinickou onkologii (ASCO) tento syndrom nejčastěji postihuje pacienty s rakovinou plic, non-Hodgkinovým lymfomem (oboustranné nesymetrické zvětšení uzlin) či rakovinou v oblasti hrudníku.

Jak nádor roste, přítok krve je blokovaný, což způsobuje závratě či ztrátu rovnováhy,” vysvětlují lékaři z RMCC. Nádor přitom někdy roste přímo na této žíle a problémy s rovnováhou mohou být způsobeny také jeho tlakem na lymfatické uzliny.

ASCO upozorňuje, že symptomy syndromu SVCS se většinou rozvíjejí pomalu a jejich nástup je snadno přehlédnutelný. Kromě problémů s rovnováhou by si tak lidé měli dávat pozor na opuchnutí tváře, krku, horní části těla a ramen, stejně jako problémy s dýcháním či kašel. Méně častými příznaky jsou bolest na hrudníku, chrapot a problémy s polykáním.

Foto: Freepik

Léčba Syndromu horní duté žíly je možné

Při léčbě SVCS se používají kortikosteroidy, které eliminují zánět a otok, dále potom diuretika na snížení množství zadržované tekutiny a uvolnění tlaku v žíle nebo léky na léčbu krevních sraženin. V některých případech však stav pacienta vyžaduje operaci, případně mu lékař aplikuje do žíly trubičku, která umožní volný průtok krve.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments