Epilepsie si nevybírá. Jak se projevuje?

Epilepsie, česky padoucnice, je závažné chronické mozkové onemocnění. Projevuje se opakovanými a náhodnými záchvaty. Tato nemoc může propuknout v jakémkoliv věku, nejčastěji se tak ale stává v raném dětství nebo naopak až po padesátce. Je však třeba vědět, že jeden záchvat padoucnice z vás epileptika ještě nedělá. Vlivem infekce mozkové tkáně ho za svůj život prodělá 5 až 10 % lidí. Diagnózu epilepsie dostanete až po druhém nevyprovokovaném záchvatu.

Příznaky epilepsie

Když se řekne epilepsie, většina lidí si představí nehezké obrázky svíjejících se lidí, kteří se zcela poddávají silným svalovým křečím, které mohou vést dokonce až ke ztrátě vědomí. Epileptické záchvaty však mají různé podoby. Mohou se projevovat škubáním v těle či brněním končetin. Je však možné pozorovat také výpadky paměti nebo stavy, jež připomínají zasnění.

Existuje také několik druhů záchvatů. Nejčastějším jsou parciální, tedy částečné záchvaty. Ty způsobují výboje mozkových buněk omezené na část mozku. V důsledku toho postihují jen část těla, ale mohou trvat od několika vteřin až po desítky minut. Obvykle se projevují záškuby, ale také zmíněnému zasnění, které však sněním ve skutečnosti není a dotyčný není při vědomí. Mohou se objevovat také další znaky jako explicitní projevy emocí nebo nesrozumitelné blábolení.

Mnohem horší jsou ale generalizované záchvaty, jež se neomezují jen na část těla, ale vzhledem k tomu, že je o výboje buněk v celém mozku, dochází k celkové paralýze. Často záchvat začíná tak, že pacient vykřikne a padne na zem. Následně se dostává do stavu bezvědomí a jeho tělo je zmítané křečemi.

Léčba epilepsie

Přestože epilepsii není možné zcela vyléčit, daří se jí v dnešní době poměrně dobře kontrolovat. Léčba vždy vychází z příčin a průběhu záchvatu. Některé druhy epilepsie jsou léčitelné léky, které se nazývají antiepileptika. Pokud na ně pacient nereaguje nebo s sebou léčba nese vedlejší efekty, je možné zvolit také chirurgickou metodu, v rámci které lze odstranit ložiska vyvolávající záchvaty. Většinou však po čase vzniknou nová.

V případě epilepsie více než u jiných nemocí platí, že je třeba dbát na správnou životosprávu. Důležitý je zejména dostatek spánku a pravidelný režim. Pacienti by se také měli vyvarovat konzumaci alkoholu, který stavy zhoršuje.

Příčiny epilepsie

Proč vlastně epilepsie vzniká? To bohužel není zcela přesně známo. Lékaři se přiklání ke genetickým dispozicím nebo vrozeným vadám mozku co se týče primární epilepsie. Tuto nemoc je ale možné získat také sekundárně, k čemuž často přispívá úraz hlavy, mozková příhoda, nádorové onemocnění, ale také alkoholismus. Ojedinělý epileptický záchvat pak může přivodit také vyčerpání organismu dané nedostatkem spánku či stresem.

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments