Bércový vřed je závažným onemocněním. Hrozí amputace nohy, ale nejhorší pro pacienty je zápach

Bércové vředy patří mezi chronická onemocnění, které se lidem, kteří jimi trpí, bohužel často vrací. Zjednodušeně si je můžeme popsat jako závažný kožní problém, který je charakterizován rozkladem tkáně a jejím odumíráním, tedy nekrózou. Bércovými vředy přitom podle statistik trpí přibližně 1 % populace, což je poměrně dost. Obvykle jde o následek onemocnění cévního systému, a to jak žilního, tak tepenného, podle čehož také rozlišujeme dva základní typy bércových vředů.

Příznaky bércového vředu

Problémy související s bércovým vředem začínají zhoršováním kvality kůže. Ta se postupně ztenčuje a vysychá, což může vést až k jejímu „zpapírovatění“. Může se však projevovat také zcela opačně, tedy mokváním kůže. Vředy se potom mohou rozvinout z jakéhokoliv, byť sebemenšího poranění. Na kůži se nejprve vytvoří zarudlá skvrnka, která se zvětšuje a ze středu postupně osychá. Následně se na ní vytvoří stroupek, který pak praská a dále rozevírá ránu, jež se rozšiřuje do podkoží. Jakmile do rány vstoupí infekce, dostaví se velmi silný a intenzivní zápach.

Prevence bércového vředu

Příčiny vzniku bércového vředu nejsou zcela jasné prozkoumány, a tak lze těžko jmenovat konkrétní pokyny, kterými byste se mu mohli vyvarovat. Možná ještě více než u jiných onemocnění ale platí, že je dobré držet se zdravého životního stylu. To znamená jíst zdravá jídla, dostatečně hydratovat organismus a pravidelný pohyb, což vede k udržení normální váhy. Ta pak jednoduše tolik nezatěžuje nohy, tedy část těla, na níž se bércový vřed tvoří nejčastěji.

Léčba bércového vředu

Jako nejúčinnější léčba se dosud jeví odstraňování příčin jeho vzniku. To pochopitelně není možné vždy zcela, a tak se alespoň tyto přidružené choroby redukují. Obvykle jde hlavně o cukrovku, chronickou žilní nedostatečnost, vysoký tlak, zánět hlubokých žil nebo obezita. Jak je z tohoto výpisu patrné, některé nemoci lze kontrolovat lépe, jiné hůře a od toho se také odvíjí možnost léčit bércové vředy. Když už se bércový vřed vytvoří, je důležité ho ošetřovat ve vlhkém prostředí, jež urychlí hojení rány. Obvaz by měl být z moderního materiálu, který je určen pro podobné případy. Ne vždy je bohužel léčba úspěšná, a pak se musí přistoupit k amputaci nohy.

Komplikace bércového vředu

Kromě toho, že bércový vřed je velmi nepříjemný a bolestivý, může vám přivodit závažnou infekci, když poslouží jako vstupní brána do organismu pro nejrůznější mikroorganismy. Například může jít o streptokokovou infekci, kterou je po zjištění třeba rychle začít léčit antibiotiky. Pokud se ale pacientů s bércovým vředem zeptáte, co je trápí nejvíce, často vám odpoví, že to nejsou subjektivní potíže, ale intenzivní zápach, který z bércového vředu vychází. Ten dotyčné často diskvalifikuje ze společenského života. Řada necitlivých lidí je pak osočuje ze zanedbávání hygieny apod.

Zdroj fotografie: Edekontaminace.cz

Mohlo by vás zajímat

Loading...

Autor: Petr Vavrenka

Specialista na podávání erudovaných, přesto srozumitelných informací o nemocech trápících lidstvo.

65
Komentujte

avatar
23 Komentářová vlákna
42 Odpovědi ve vlákně
1 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
44 Autoři komentářů
PavelMartinJuraMUDr. Ant. PučálkaSimča Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
Upozornit na
Martin
Host
Martin

Pro léčbu podobných ran existuje také český výrobek Hyiodine. Volně prodejný v lékárně, ale celkem drahý, nebo na předpis se spoluúčastí. Obsahuje komplex jódu a kyselinu hyaluronovou.

MUDr. Ant. Pučálka
Host

Léčba budoucnosti je u bércových vředů místní aplikace oxidu dusnatého (NO), pomocí přístroje PLAZON. Jedno z pracovišť, majících tento přístroj, je CenPreMed Brno, Poliklinika Zahradníkova. Škoda, že takový přístroj není alespoň jeden v okrese. MUDr. Ant. Pučálka

Jura
Host
Jura

Pane MUDr. Pučálka. Domnívám se že tento plyn je obsažen v bombičkách k tvz. sifonu, co se kdysi používal na výrobu perlivé vody. Stačilo by jen sehnat takovou skleněnou láhev, co má na sobě ocelové pletivo a na uzávěru otvor se závitem, kam na našroubuje nosič plynové bombičky (NO). Jak ale použít takto připravenou tlakovou láhev k léčbě bércových vředů? Věděl by někdo? Děkuji.

Pavel
Host
Pavel

V sodovce (sifonu), jak popisujete není NO, ale CO2, oxid uhličitý a pijeme tak v podstatě kyselinu uhličitou H2CO3. Oxidem dusným byste si nepomohl i když vaše rada zní zajímavě..:-)))))