Konečník může pálit nebo svědit z různých důvodů. Naučte se je rozpoznávat a správně řešit

Palčivý problém, se kterým se většina stydí svěřit. Někteří dokonce natolik, že ho nedokážou řešit ani se svým lékařem. I když se jedná o intimní záležitost, kterou byste raději v tichosti přešli, věnujte jí dostatečnou pozornost, ať nemusíte řešit nadcházející nepříjemnosti.

Hemoroidy

Pokud v malém zrcátku nic nevidíte, ale i přesto cítíte nepříjemný tlak, může se jednat o hemoroidy vnitřní. Konečník je vybaven cévkami, na kterých se může vytvořit tzv. uzel. Jednoduše krev neodtéká tak, jak by měla, a tento proces způsobuje bolesti a svědění.

Pomoci mohou obklady, koupele, čípky a další léky k tomu určené. Stav by měl ale vždy posoudit lékař. Proto raději překonejte stud a svěřte se do rukou odborníka.

Na vině nemusí být přímo hemoroidy, ale také drobné praskliny, puchýře nebo trhliny, kterých si sami nemusíte všimnout, ale přesto dokáží velmi účinně potrápit a znepříjemnit život.

Parazité trápí zejména děti

I děti mohou mít problémy s konečníkem a nejedná se o hemoroidy. Stěžují si na svědění a pálení, které je trápí hlavně v noci. Na vině jsou parazité, kteří se pohybují ve střevech, ale v noci jsou aktivní a přecházejí až do konečníku. Řeč je zejména o jednom parazitovi, který se nazývá roup dětský.

Účinnou prevencí je v tomto případě česnek, správná hygiena, ale v případě nakažení už jen léčiva. Nenechte se zmást označením roup dětský. Nakazit se totiž mohou i dospělí.

Kožní problémy

Nevýhodou konečníku je, že si na něj nevidíte. Možná vás trápí jednoduchý ekzém, plísně, alergie nebo jiné kožní problémy.

Vsaďte na prodyšné prádlo s vysokým obsahem bavlny, které nezapařuje, často se myjte, používejte během dne intimní hygienu a můžete těmto nepříjemnostem předejít.

Jestliže vás trápí suchá kůže, myslete na svou pokožku i v těchto místech a pravidelně používejte hydratační krémy, díky kterým zamezíte prasklinám a puchýřům.

Foto: Freepik

Autor: Tereza Málková

Zdravý životní styl a objevování nových receptů je něco, co ji vždy naplňovalo, a proto se zde s vámi dělí o své poznatky.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments