Téma, o kterém se nemluví: dokážete si správně umýt konečník?

Kůže konečníku je svraštělá a tvoří varhánky. Snadno se tak v jejích záhybech uchytí a zůstanou zbytky stolice. Na odstranění běžný toaletní papír nestačí. Péče o tuto část těla má svá specifika, která je dobré si osvojit a nikoliv tabuizovat.

Vlhčené ubrousky nezaberou a do WC mísy nepatří

Zbytky stolice ulpívající na konečníku negativně působí na kůži, dráždí ji a svědí. Po mastném, ostrém i kyselém jídle chodíme na záchod častěji a potíže se zhoršují. Vlhčený toaletní papír není řešení. Je plný chemikálií, dráždí a vysušuje pokožku. Vlhčené ubrousky nesmíte házet do toalety, jinak vám dost brzy ucpou odpad.

Bidet není luxus, ale unikátní vynález

Nejlepší je k očistě použít vodu. Pokud nemáte bidet, zvolte sprchu. Existují WC mísy s bidetem 2 v 1, kdy toaleta funguje současně jako bidet. Je vybavena výsuvnou sprchou, volbou teploty vody, vyhřívaných prkének či sklápění prkének třeba na dálkové ovládání či fotobuňku.

Jak na očistu konečníku

Po očistě vodou s mýdlem konečník řádně osušte, jinak se zapaří. Svěrač v konečníku je sval, ke kterému se upínají svaly pánevního dna. Při sedu se v pánvi změní svalové poměry i úhly a stolice volně projde. Při dlouhém sezení je na dno pánevní vyvíjen nadměrný tlak, dojde k poškození cév a vzniku hemoroidů.

Kdy vznikají hemoroidy

Hemoroidy si přivodíte vysedáváním na toaletě, ženy v těhotenství, muži na ně všeobecně trpí více, aniž by si k nim často nějak pomohli. Často svědí, bolí, krvácí, což je důvod navštívit lékaře. Prevencí je dostatečná hydratace ve formě čisté, neperlivé vody, jíst potraviny bohaté na vlákninu a dostatek zeleniny a ovoce.

Jak na anální sex

Před análním sexem konečníku věnujte pozornost, ne jen až po něm. Sprcha je samozřejmá, stejně jako lubrikant na silikonové bázi, protože zvyšuje pružnost sliznice. V průběhu sexu si musí partner umýt penis před vaginálním stykem a vyměnit kondom. Jinak do vaginy nezanese bakterie z konečníku a vznikne zánět.

Foto: Freepik

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments