Mimořádně nebezpečné maso v českých obchodech. Přijelo z Ukrajiny, na místě je obrovská opatrnost

České obchody řeší aktuálně skutečně velký problém. Zase jednou se snažily ušetřit, a tak navážely zboží z nejrůznějších koutů světa, ačkoliv se to rozhodně nemusí vyplatit. Například před importem masa z Ukrajiny varovala již Agrární komora České republiky se slovy, že v této zemi nefungují tak přísné kontroly, případně jsou prováděny jen naoko.

Co se stalo

Velmi levné zboží ovšem převážilo, protože každý obchodník chce mít co možná nejvyšší marže, a tak se stalo, že do českých obchodů z této země proudí poměrně velké množství zboží. Teď se nicméně naplnila hrozba, kterou představuje a přinejmenším u jednoho produktu se řeší průšvih kolosálních rozměrů.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce zjistila, že v oblíbeném mraženém kuřeti bez drobů se nachází nebezpečná salmonela. Jde o produkt jménem Qualiko kuře bez drobů ve stavu hluboce zmrazené. Problém byl zachycen hned ve dvou šaržích a ve dvou různých obchodech. Jde o zboží s datem spotřeby 18. 11. 2023 a 3. 2. 2023, přičemž oba se prodávaly v prodejnách velkoobchodu JIP východočeská, a to v Harrachově a v Českých Budějovicích.

Foto: SZPI

Rychlé varování

Inspektoři SZPI provozovatelům nařídili neprodlené stažení předmětných šarží z tržní sítě. SZPI zároveň důrazně doporučuje všem spotřebitelům, kteří mají předmětnou šarži potraviny doma, aby ji nekonzumovali,” uvádí SZPI ve své zprávě.

Jde pravděpodobně o širší problém tohoto výrobce a nelze očekávat, že by se týkal jen několika málo kusů. Bohužel, kuře se prodávalo ve velkoobchodě, odkud se dostalo do dalších prodejen a také do restaurací, které odtud odebírají.

Jde o tak závažnou situaci, že Státní zemědělská a potravinářská inspekce musela aktivovat evropský systém rychlého varování pro potraviny, jelikož se předpokládá, že kuře se dostalo i na jiné trhy.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments