Mýt nádobí ve dřezu, nebo v myčce? Co je lepší, to by uhodl opravdu málokdo

Mytí nádobí je běžná domácí činnost, kterou lze provádět dvěma způsoby: ručně ve dřezu nebo pomocí myčky. Ačkoliv se může zdát, že ruční mytí je úspornější, moderní myčky mají mnoho výhod, které často převažují.

Spotřeba vody a energie

Mnozí lidé věří, že mytí nádobí ve dřezu spotřebuje méně vody. Avšak moderní myčky nádobí jsou navrženy tak, aby byly velmi účinné. Používají mezi 6 až 15 litry vody na cyklus, zatímco ruční mytí může spotřebovat až 40 litrů. Kromě toho myčky optimalizují spotřebu energie, zejména při ohřevu vody, což je často největší energetický náklad při ručním mytí.

Hygienické výhody

Myčky nádobí mohou dosáhnout vyšších teplot, než lidské ruce snesou, což znamená, že jsou schopné lépe odstranit bakterie a mikroby. To je zvláště důležité pro rodiny s malými dětmi nebo osobami s oslabeným imunitním systémem.

Pohodlí a úspora času

Použití myčky znamená méně času stráveného u dřezu. Myčka se postará o nádobí, zatímco vy se můžete věnovat jiným aktivitám. Navíc moderní myčky nabízejí různé programy, které mohou být přizpůsobeny různým typům nádobí a stupni znečištění.

Ekologický přínos

Používání myčky může přispět k ochraně životního prostředí. Nižší spotřeba vody a energie vede k menší ekologické stopě. Výrobci myček také neustále zlepšují technologie, aby byly ještě šetrnější k životnímu prostředí.

Další praktické tipy

  • Správné uspořádání nádobí: Správné uspořádání nádobí v myčce může zvýšit její účinnost.
  • Pravidelná údržba: Pravidelná údržba myčky, včetně čištění filtrů a trysek, zajistí její optimální výkon.
  • Volba vhodného mycího prostředku: Používejte kvalitní mycí prostředky a správné dávkování pro nejlepší výsledky.

Ačkoli se může zdát, že ruční mytí nádobí je tradičnější a úspornější metoda, moderní myčky nádobí nabízejí mnoho výhod, včetně nižší spotřeby vody a energie, vyšší hygieny a úspory času. Investice do myčky nádobí se může vyplatit jak finančně, tak ekologicky.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Marobarva
Marobarva
28 dní

Slečno, slečno. Pokud by jste žila sama, a vařila si na tři dny, poté se jen odbyla, a zase uvařila na tři dny, věřte, že těch pět kousků nádobí umyjete také ve dřezu a nebudete si kupovat myčku na nádobí.Navíc,na takovou parádu nemám finanční prostředky,a když bych je měla, využila bych je na pořádnou věc…😉

Eva
Eva
29 dní

Ono se to také musí umět i v tom dřezu 😉. Takže .asi tak….

Karla
Karla
28 dní
Reply to  Eva

Přesně tak💮😁

Nesvéprávný
Nesvéprávný
29 dní

O větší spotřebě chemických přípravků při používání myčky ani zmínka. Ale to by nepasovalo do ekologické stopy a zaschlých stop na nádobí.