Pokud vaše šperky ztratily jas a jiskru, nemusíte hned letět do zlatnictví. Vyzkoušejte nejdříve svoje řetízky, náramky, náušnice a prsteny vyčistit doma, s použitím domácích ingrediencí. Budete zírat, jak se vaše šperky začnou lesknout.
Voda a jarem
Zní to nesmírně obyčejně, ale na stříbro skvěle účinkuje jarová voda. Napusťte do mističky trochu vlažné vody, přidejte kapku jaru, promíchejte lžičkou. Šperk do vody ponořte na dvě minuty. Pak opláchněte a vyleštěte hadříkem.
Alobal se solí
Další super roztok pro rozjasnění stříbra si připravíte pomocí alobalu a soli. Do mističky (ale pozor, nikdy ne kovové) nalijte horkou vodou, nasypte lžíci soli a vhoďte jemně pomačkanou kuličku alobalu. Promíchejte. Stříbro ponořte na 10 vteřin a pak vyleštěte hadříkem.
Jak čistit zlato?
K čištění zlata budete potřebovat tři věci.
- bavlněný hadřík
- mýdlo
- kyselinu citronovou
Nejlépe po každém sundání byste měli zlatý šperk vyleštit měkkým hadříkem. Tím z něj odstraníte pozůstatky kosmetických přípravků, mastnotu, pot a další organické zbytky.
Hodně pomůže také obyčejné mýdlo. V případě potřeby pomocí mýdla šperky omyjte a následně opláchněte teplou vodou.
A pokud vám zlato začíná modrat nebo zelenat, ponořte šperk na 5-10 minut do kyseliny citronové a poté opláchněte vlažnou vodou.
Čím zlato raději nečistit?
Babských rad je na internetu plno, ale raději se některým z nich vyhněte, jinak si zlato poškrábete. Nečistěte zlaté šperky zubní pastou, práškem do pečiva ani cigaretovým popelem. Je dost možné, že fungují, ale riziko trvalého poškození je příliš vysoké.
Rady na závěr
Šperky by se měly vyčistit jednou za měsíc. Tak jim krása a lesk vydrží co nejdéle. Šperky ukládejte na tmavá místa bez slunečního svitu, ideálně do vypolstrované šperkovnice. Se šperky se nekoupejte, ani s nimi nespěte. Šperky je vhodné si sundat při práci s chemikáliemi, sportování, plavání v bazénu a špinavých a hrubších manuálních pracích. Velmi drahé šperky s drahými kameny raději nechte vyčistit u klenotníka.
Foto: Shutterstock