Celých 90 % lidí si špatným používáním ničí nádobí i myčku. Přitom stačí dodržovat jednoduchou věc

Pro mnohé z nás je myčka nezbytnou součástí domácnosti. Ušetřený čas, který byste jinak strávili mytím nádobí, můžete strávit se svými blízkými. Navíc, pokud máte doma malé ratolesti, je myčka plná každý den.  

Některé kusy nádobí však do myčky dát nemůžete. Ať už pro jejich velikost nebo materiál, ze kterého jsou vyrobené.

Co do myčky nepatří

Starožitné nebo ručně malované nádobí – mytím v myčce by mohlo dojít k poškození malby. U starožitného nádobí by mohlo dojít i ke změně barvy materiálu nebo by malby mohly postupně vyblednout. Stejně tak dětské lžičky, které jsou zdobené fimo hmotou by neměly být umístěny do myčky.

Dřevěná prkénka, špachtle a obracečky – teplo a voda mohou dřevo pokroutit nebo může popraskat. V prasklinách se poté při každém dalším užívání budou usazovat bakterie a mytí bude náročnější.

Drahé a kvalitní nože – rukojeti u těchto nožů bývají často dřevěné a mohli by při mytí v myčce popraskat nebo se zdeformovat. Dále nože s čepelí z uhlíkové oceli vyžadují speciální péči, a tedy ruční mytí. Uhlíková ocel je náchylná na korozi. Po umytí je nutné nůž utřít do utěrky.

Foto: Shutterstock

Plastové nádoby – některé nádoby nesnesou vysokou teplotu a deformují se. Proto, pokud budete vybírat plastové krabičky, je nutné zakoupit pevný a odolný materiál.

Hliníkové nádobí – při zakoupení řádně prostudujte štítek nebo obal, aby nádobí bylo vhodné pro mytí v myčce. V některých případech může dojít po použití určitých chemikálií a tepla k zmatnění a ztmavnutí nádobí.

Křišťál – máte-li doma křišťálové nádobí, rozhodně ho nedávejte do myčky. Nejen že může dojít k jeho rozbití, ale také při opakovaném mytí může zmatnit nebo se může poškrábat.

Skleničky či jiné nádobí s papírovým štítkem – papírový štítek se vlivem vody a tepla v myčce rozmáčí, a nejen že se sloupne z povrchu na kterém je umístěn, ale může ucpat ostřikovací ramena nebo čerpadlo myčky.

Při pořizování nového nádobí vždy prostudujte obal nebo štítek, aby nádobí bylo vhodné pro mytí v myčce.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš
Tomáš
1 rok

“Celých 90 % lidí si špatným používáním ničí nádobí i myčku. Přitom stačí dodržovat jednoduchou věc.”
Prosím o uvedení zdroje a upřesnění, která je ta jednoduchá věc.

Dále k opravě: “rukojeti u těchto nožů bývají často dřevěné a mohli by…”

Last edited 1 rok by Tomáš