Se sprchou v létě opatrně, pocení nemusí být špatné. Naopak častým mytím si zaděláte na problémy

Po parné noci nebo horkém dni mnozí touží po osvěžující sprše. Nejlépe potom s nějakým voňavým sprchovým gelem. Na první pohled to ničemu nevadí, naopak – propůjčí nám to příjemný pocit čistoty. Jenže čím větší je naše letní touha po vodě, tím více trpí naše kůže.

Několikeré sprchování za den není pro kůži nic dobrého. V nejhorším případě hrozí dokonce ekzémy.

Pocení je pro kůži ideální

Ve své podstatě léto kůži šetří ve větší míře než zima. Když je zima, vysouší se kůže kvůli teplému vzduchu uvnitř budov ještě rychleji. Pro kůži je naopak ideální pocení, kdy pot ve vysokých teplotách kůži správně zvlhčí a stabilizuje hodnoty vašeho pH.

Má to ale své podmínky. Vlhkost zůstane v kůži jen tehdy, když je k dispozici dostatek tuku. V případě, že tuk neustále smýváte pryč, nemůže se nikam uložit. Proto dermatologové odrazují od příliš dlouhých a horkých sprch. Měly by být krátké a nepříliš teplé. Teplota vody by neměla překročit tělesnou teplotu.

Kde přesně leží hranice, záleží ze všeho nejvíce na typu kůže. Když někdo standardně trpí suchou kůží, může být už jedna sprcha za den příliš mnoho, protože problém ještě prohloubí.

Co dělat, když se bez sprchy neobejdu?

V případě, že sprchování nechcete omezit, můžete přinejmenším uvážlivěji volit prostředek, kterým se myjete. A vlastně se zamyslet nad tím, zda ho pokaždé potřebujete. Kožní vrstvě sice škodí už samotná voda, ale tento efekt je ještě zesílen sprchovými gely nebo mýdlem, protože vás dokonale zbaví ochranného tuku na kůži. Proto dermatologové radí nepoužívat při častém sprchování sprchové prostředky pokaždé, ale spíše jen někdy. Lepší je se po sprše osvěžit deodorantem.

Nemusíte se bát, že byste bez sprchového gelu zaváněli. Nejsme totiž špinaví – pot, starou kůži nebo prach smyjeme snadno i čistou vodou. Mydlit proto celé tělo je spíše zbytečné. Optimální je pouhé opláchnutí míst, která mohou být v létě více cítit.

Autor: Lucie Proutková

V mládí jsem často trpěla zdravotními problémy. Lékaři mi moc kloudného neporadili, ale zato předepisovalo jeden lék za druhým. Nakonec jsem se rozhodla poradit si sama zdravějším životním stylem. A ono to vyšlo - tak ráda poradím druhým.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments