Známe počasí na celý květen. Výhled vůbec nepotěší, hlavně jedna část bude nehezká

Letošní duben byl teplotně podprůměrný a vykázal i několik skutečně nepříjemně chladných dnů. Mnozí už se tak nemohou dočkat toho, až se jaro konečně ustálí a ukáže naplno svou krásnou sílu. Toho bychom se v květnu přeci jen měli dočkat, byť bychom si to představovali ještě lépe, než jak ukazuje první výhled.

1. až 10. května

Takzvaná první dekáda přinese dosti proměnlivé počasí. Zpočátku se ochladí, avšak pak by se zase mělo začít oteplovat, přičemž teploty se ustálí někde mezi 15 a 20 °C. Místy by však mohly atakovat více než 20 °C. Ostatně, nebylo by to nic výjimečného. V roce 2018 se na některých místech země naměřilo v tomto období dokonce přes 30 °C.

11. až 20. května

Druhá dekáda se s největší pravděpodobností příliš nevyvede. Opět se totiž vrátí chladné a deštivé počasí, jako bychom se ho tento rok neměli zbavit. Pokud budete zrovna na horách, připravte se i na sněhové přeháňky. Bude skutečně ošklivo. Ke konci těchto deseti dnů by se však opět mělo začít oteplovat.

Foto: Shutterstock

21. až 30. května

Konec května už by měl nabídnout typické jarní až letní počasí. Dny budou zalité sluncem a teploty se mají pohybovat kolem velmi příjemných 25 °C. Poslední dny už mohou být i docela parné, když se ručička teploměru přiblíží ke 30 °C. To zřejmě vyvolá bouřky a přívalové deště.

Jaký bývá květen

Neměli bychom zapomínat na to, že květen je tradičně dosti proměnlivým měsícem, pokud jde o počasí. V tomto ohledu tak trochu navazuje na duben, ovšem možná s ještě většími výkyvy. Počasí už může být místy letní, ale pak se klidně vrátí pod deset stupňů.

Průměrná teplota v květnu činí 14,7 °C. Zajímavé je, že nejteplejší květen už jsme zaznamenali hodně dávno, a to v roce 1811, kdy byla teplota v průměru o pět stupňů vyšší. Nechladnější květen proběhl v roce 1876, kdy se průměrně naměřilo 10,5 °C.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Iris
Iris
2 let

Chcete žrát za relativně normální ceny? No tak si přejte, aby byl květen studenější a vlhčí – a hádejte proč, kancelářské krysky – sice si neopálíte stehýnka, ale obilí i brambory budou mí ideální podmínky k růstu.