20 potravin, které dokáží spolehlivě vyčistit cévy a chránit vaše srdce před infarktem. Zařaďte je do svého jídelníčku

Je známo, že čím dál více lidí umírá na onemocnění spojené s kardiovaskulárním systémem. Pokud se ohlédnete, jistě nám dáte zapravdu, že v dnešním uspěchaném čase, stresu a se špatným jídelníčkem většiny lidí, opravdu není divu. Pokud se k pravidelné konzumaci živočišných produktů, alkoholu a stravování se ve fastfoodech, připojí nedostatek pohybu a kouření, vystavujeme naše tělo vyššímu riziku infarktu. Změňte to dříve, než bude pozdě. Pomůže vám nejen pravidelný pohyb, ale i několik potravin, které byste měli pravidelně zařadit do svého jídelníčku.

Dvakrát do týdne tučná ryba

Tučné ryby, jako je losos, jsou považovány za potraviny podporující zdraví srdce. Dokáží snižovat cholesterol a zánět v těle, zvyšují triglyceridy a doplňují tělu další důležité živiny, jako jsou Omega-3 mastné kyseliny a jiné. Doporučujeme lososa, ale i kvalitního tuňáka, makrelu nebo sleď, zařadit dvakrát týdně do vašeho jídelníčku. Při výběru ryb buďte obezřetní a vždy vybírejte ty nejčerstvější, lze spolehlivě vybrat i u nás.    

Čerstvý džus z pomeranče

Pomeranče jsou nabité antioxidanty, vitamíny a minerálními látkami, které udržují zdraví cév a snižují vysoký krevní tlak. Bohužel s vitamínem C to není až tolik slavné, protože mnohdy jsou pomeranče špatně skladovány nebo jsou zachlazené a ztrácí většinu vitamínu C. Na tom ovšem nic nemění to, že jsou plody obohacené o značné množství antioxidantů podporující zdraví. Doporučujeme vypít každý den dvě sklenice čerstvé šťávy i s dužinou. 

Ořechy, které si sami můžeme nasbírat

Pokud nemáte alergii na ořechy, využijte toho a dopřejte si jich každý den hrst. Doplní tělu důležité Omega-3 mastné kyseliny a mnoho dalších nenasycených tuků kladně ovlivňujících hladinu cholesterolu v krvi. Dokonce je prokázáno, že pozitivně ovlivňují funkci mozku a chrání cévy před kornatěním. Zřejmě si nyní říkáte, že cenová dostupnost ořechů je poměrně vysoká na to, abyste si je dopřáli každý den, ale věřte, že za ně nemusíte utrácet ani korunu. V září je možné na polních cestách u silnic nasbírat vlašské ořechy, které by na poli tak akorát shnily. 

Foto: Shutterstock

Stálé méně známé Kaki

Krásné malé a oranžové ovoce s hladkou slupkou a lahodnou dužinou, lze sehnat již v každém supermarketu. Obsahuje značné množství vlákniny a zdravých sterolů, které snižují hladinu cholesterolu v krvi. Má úžasnou sladkou chuť a lze ho přidat do salátů, mléčné kaše nebo klidně i do salátu se zeleninou. Navíc je nízkokalorické, takže si jej bez obav mohou dopřát i dietáři. 

Lesní ovoce

Takové ovoce stojí poměrně hodně peněz, vy jej ale opět nemusíte kupovat. V sezoně lesního ovoce si zajděte do lesa a natrhejte si ho. Mezi lesní ovoce chránící kardiovaskulární systém a cévy, patří jahody, borůvky, maliny a ostružiny. Obsahují značné množství draslíku a jiných cenných látek společně s vitamíny. 

Dopřejte si tyto další potraviny

Mezi další potraviny obsahující prospěšné látky, které čistí cévy jsou: koření kurkuma, které je vhodné na maso, brambory, ale i do sladkých jídel. Sypaný zelený čaj obsahující katechin, kvalitní sýry, vodní meloun, který byste měli jíst celý rok, ne pouze v létě. Mezi další patří obiloviny, mořské řasy, celozrnná hořčice, granátové jablko, brokolice, kvalitní olivový olej z tmavého skla, chřest, avokádo a často diskutovaná káva, maximálně však tři šálky denně.

Foto: Shutterstock, zdroj: WebMD

Autor: Nikola Klementová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments