3 jídla, která způsobují rakovinu střev. Lékaři uvedli porce, které jsou ještě bezpečné

Česká republika dlouhou dobu byla zemí s nejvyšším výskytem nádorů tlustého střeva na světě. Teprve v posledních letech se tento stav začal zlepšovat, ale k ideálu je to stále daleko. Platí, že jde o velmi častý typ rakoviny, kterou navíc lékaři nekompromisně spojují se životním stylem.

Riziko rakoviny střev strmě stoupá u lidí, kteří mají nadváhu nebo jsou obézní. Platí to také o kuřácích. Pro zvýšení rizika ale stačí konzumovat nevhodné potraviny.

Červené maso

Velmi častou součástí našich jídelníčků je červené maso, ať už hovězí, jehněčí nebo vepřové. Bohužel právě takové maso významně zvyšuje riziko rakoviny střev. Lidé by neměli konzumovat více než 500 gramů tohoto masa týdně, což jsou přibližně tři až čtyři porce v závislosti na jejich velikosti. Mnoho lidí ale červeného masa sní více než kilogram týdně.

Foto: Shutterstock

Zpracované maso

Velkým problémem jsou nejrůznější zpracované uzeniny, ať už jde o šunku, salámy nebo párky. Tyto potraviny totiž obsahují velké množství konzervantů a solí. Pokud jde o uzeniny, je nejlepší se jim vyhýbat zcela, případně je konzumovat pouze výjimečně.

Alkohol

Alkohol je nebezpečný z mnoha důvodů a zvýšení rizika rakoviny střev je jedním z těch největších, ačkoliv se o tom příliš nemluví. Přílišná konzumace alkoholu je spojena s rozvojem dalších typů rakoviny, včetně jater nebo prsu. Většina lidí by konzumaci alkoholu měla významně omezit, protože málokdo dodržuje bezpečnou dávku. Tou je 14 jednotek alkoholu týdně. Jedna jednotka odpovídá 1 dcl vína nebo třetince piva.

Foto: Shutterstock, zdroj: Express

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Iris
Iris
2 let

Jde taky o to, jaké maso člověk jí a v jaké úpravě – jíme červené maso celý život – jehněčí a kozí, sem tam kuře nebo králík – všechno maso z farem, kde se ještě chová dobytek hlavně na pastvě + seno. Pouze povinné očkování.
Toto maso má taky úplně jinou chuť – jen to dá víc práce, než se takové maso zpracuje a uloží do mrazáku.