Američané loupou brambory výhradně bez nože. Za pouhé 2 minuty mají celý kýbl oloupaných brambor, jde to samo

Brambory jsou jednou z nejrozšířenějších plodin na celém světě a patří mezi nejoblíbenější přílohy i u nás v Česku. Tato skvělá surovina má bohatou historii a mnohostranné využití. Ačkoliv se do našich končin dostaly až v 16. století, v Chile a Peru se brambory pěstovaly již v 5. tisíciletí před naším letopočtem.

Brambory ve slupce

Pokud nechcete trávit dlouhé chvíle škrábáním brambor škrabkou, máme pro vás skvělý tip. Uvařte je ve slupce, což nejen ušetří čas, ale také zlepší jejich chuť. Po uvaření je stačí oloupat a můžete je dále upravit dle svého gusta. Brambory takto vařené jsou ideální pro restování, pečení nebo jako základ pro další pokrmy.

Jak si ulehčit loupání brambor

Pro snadné oloupení brambor není potřeba žádné speciální náčiní, stačí postupovat podle následujících kroků. Nejprve brambory důkladně omyjte a na každé z nich udělejte lehký řez kolem dokola uprostřed slupky. Poté je dejte vařit do hrnce s vodou, dokud nejsou měkké. Po uvaření je vychlaďte studenou vodou nebo ledem a poté slupku jednoduše stáhněte prsty. Stačí se chytit obou polovin nakrojené slupky a lehce je protáhnout proti sobě. Oloupané brambory jsou připravené k další úpravě.

Foto: Shutterstock

U mladých brambor vyzkoušejte houbičku

Pokud máte mladé brambory nebo odrůdy s tenkou slupkou, můžete je oloupat i jinak než tradičním vařením ve slupce. Stačí si vzít drsnou houbičku na nádobí nebo kartáček a slabou slupku jemně odrhnout. Tento postup je velmi jednoduchý a rychlý, a zároveň ušetří spoustu času a práce.

Brambory jako chutná a zdravá příloha

Brambory jsou nejen chutné, ale jsou i skvělým zdrojem živin pro naše tělo. Obsahují významné množství draslíku, který pomáhá udržovat stabilní krevní tlak. Kromě toho jsou bohaté na řadu dalších důležitých látek, jako je železo, zinek, fosfor, vitamín C a vitamíny skupiny B.

Vláknina obsažená v bramborách pomáhá udržovat trávicí systém zdravý a podporuje dlouhodobé pocit sytosti. Brambory také obsahují velké množství antioxidantů, které bojují proti volným radikálům v našem těle.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments