Obchody za hranicemi, to je úplně jiný příběh než ty u nás

Obchodní řetězce jsou v současné době pod palbou kritiky. Stále více lidí zjišťuje, že potraviny v Česku jsou až nesmyslně drahé a v okolních zemích lze ty samé, ne-li lepší pořídit podstatně levněji. To však není jediný nešvar, který můžeme v českých řetězcích pozorovat. Je jich bohužel mnohem více.

Jak to má vypadat

Na jeden z nich upozornila Agrární komora České republiky. Ta dlouhodobě poukazuje na skutečnost, že české řetězce nepodporují lokální produkci a raději pořizují zboží co možná nejlevněji ze všech koutů světa. Vůbec jim přitom nevadí, že takové zboží musí překlenout obrovskou vzdálenost, což je v dnešní době problematické, ale nehledí ani na to, že tímto české producenty likvidují. Vytvářejí jim totiž konkurenci doslova z celého světa. Mnozí se pak raději na další pěstování plodin vykašlou, než aby vstupovali do takových licitací.

Agrárníci teď přitom provedli zajímavý test. Vydali se do Rakouska, kde navštívili několik obchodů značek, které působí i v České republice. Jde tedy zejména o Billu a Penny Market. A co nezjistili. Drtivá většina těchto supermarketů prodávala ovoce z domácí produkce. Tedy pochopitelně za předpokladu, že je takové zboží dostupné.

Typická je například situace u jablek. Žádný z rakouských obchodů si nedovolil prodávat jiná jablka než domácí. Tedy s jedinou výjimkou, a tou byla italská jablka v jednom z obchodů. To je však sousední země, kdy například Jižní Tyrolsko sice spadá pod Itálii, ale historicky má blíže k Rakousku.

Foto: Shutterstock

Nepěkné prakticky v tuzemsku

A jak je tomu v Česku? Tady jsou česká jablka spíše výjimkou. Prodávají se tu však plody ze všech možných zemí. Z Itálie, Polska, Jižní Afriky, Chile, Nového Zélandu nebo Nizozemska. Často jsou přitom druhořadé kvality. “Jen se tak potvrzuje to, co říkáme dlouhodobě: zatímco supermarkety v západních zemích podporují lokální produkci, v Česku se prodejci chovají přesně naopak. Chtějí co nejlevněji nakoupit a co nejdráž prodat. Hlavně, zákazníku, pořádně zaplať,” uvádí k tomu Agrární komora na svých stránkách.

Je to skutečně tristní situace, obzvlášť když víme, že čeští ovocnáři mají kvalitních jablek plné sklady a rádi by je prodali. Mohlo by to tu vypadat jako v Rakousku, kde mohou mít zákazníci i dobrý pocit z toho, že podporují českého zemědělce.

Jenže zatímco taková Billa je v Rakousku doma a chová se k němu jako k domácímu trhu, v Česku působí jako zahraniční subjekt a jeden zde jen a jen na co možná nejvyšší zisk. Není to ale jen ona, stejně se chovají i další obchodní řetězce.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Radovan
Radovan
1 rok

Proto u nás kupuju už jenom rohlíky a chleba. Zbytek o hodně kvalitnější a chutnější potraviny v Polsku. Kdo tvrdí opak tak je blázen.