Bolí vás krční mandle? Možná se za příznakem angíny skrývají rostoucí osmičky

Každý z nás jistě zná scénář, kdy se ráno probudí a zaskočí ho prudká bolest v krku. Někteří se vydají cestou rovnou do lékárny, jiní se snaží bolest přechodit. Silný tlak na mandlích je odjakživa spojovaná s angínou, kterou je nutné léčit antibiotiky. Než se ovšem vydáte k lékaři, který vám je předepíše, zkuste navštívit svého zubaře. Zuby moudrosti se mohou kdykoliv rozhodnout ke svému výstupu a nesou s sebou právě zmíněné obtíže.

Kontrolní rentgen odhalí problémy včas

Ačkoli vás zuby moudrosti ještě nemusely potrápit, objednejte se včas ke svému zubaři. Zde můžete žádat o kontrolní rentgen, který se obvykle provádí u mladistvých. Na snímku je patrné, v jakém stadiu růstu se zuby nacházejíkterým rostou směrem.

Často se ukáže, že osmičky rostou pod sedmičku, kde by mohly vyvolat nepříjemnou bolest, nebo se otáčejí na nevhodnou stranu. Potom je na místě, zub co nejrychleji odstranit. Až se rozhodnou růst, může být už pozdě, jelikož v bolestech nebudete schopni ani otevřít ústa a čekací doba na zubaře se vždy zdá nekonečně dlouhá.

Dásně mohou stát v cestě při růstu

Když se zub bude snažit dostat na svět tak, aby byl na svém místě a rostl správným směrem, nečekají vás tak velké obtíže. Přesto však je nutné myslet na fakt, že se dere přes dáseň. Ta může být velice pevná a držet zub dlouho částečně přikrytý. Právě z procesu, kdy se zub tlačí ven a dáseň nechce ustoupit, se tvoří nepříjemná bolest, která vede od dásně až ke krční mandli.

Naříznutí dásně uleví od bolesti

Mnohokrát se také zubaři setkávají s tím, že pacient přichází jen s bolestí mandle, nikoli zubu nebo dásně, a právě proto je pro laika velice obtížné rozeznat, zdali se jedná o růst zubu nebo virové onemocnění. Problém vyřeší bezbolestné naříznutí dásně zubařem, který tak uvolní místo pro rostoucí zub a ušetří vám mnohé trápení. Nikdy se nesnažte problém vyřešit sami a svěře práci do rukou odborníků.

Autor: Tereza Málková

Zdravý životní styl a objevování nových receptů je něco, co ji vždy naplňovalo, a proto se zde s vámi dělí o své poznatky.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments