Bradavic se můžete zbavit i doma. Pomůže vlaštovičník a česnek

Bradavice jsou ošklivé, nepříjemné, bolestivé. Stydíme se za to, že se nám někde na těle vyskytují a rychle se snažíme, abychom se jich zbavili. Jaké máme možnosti v nelehkém boji proti bradavicím? A koho postihují bradavice nejvíce?

Co je to bradavice

Bradavice je malý nezhoubný kožní nádor. Vyskytuje se na různých částech těla, nejčastěji na rukou nebo nohou. Bradavice je způsobena papilomavirem, HPV. HPV se rychle přenáší, stačí lidský dotyk nebo se projít v nedezinfikovaných místech po někom, kdo byl nositelem HPV. Jakmile se (HPV) virem nakazíte, bradavice se objeví do několika týdnů nebo dokonce až po několika letech. Záleží na imunitním systému daného jedince. Dokonce existují jedinci, kteří jsou pouze přenašeči a sami na sobě nepozorují žádné účinky HPV.

Bradavicemi jsou více ohroženy děti, alergické osoby nebo osoby s oslabenou imunitou.

Kde se daří bradavicím

Nejčastěji bývají bradavice na rukou, nohou nebo obličeji. To proto, že se v oblasti vyskytuje větší množství potních žláz. Oblast je vlhčí a také bývá častěji vystavena dotekům okolí nebo s okolím. Tvrdé výstupky máme okolo nehtů nebo pod nehty, na prstech, loktech a kolenou. Trápí nás jedna nebo celá skupina bradavic. Ačkoliv nebývají bolestivé, obtěžuje nás jejich vzhled a skutečnost, že se mohou snadno rozšířit.

Možnosti odstranění bradavic

První možností je vyčkat, zda bradavice sama nezmizí. V takovém případě ale bradavici nijak nepilujte, nezastříhávejte, neobrušujte nebo nevylupujte. Hrozí rozšíření do dalších oblastí. V opačném případě máte dvě možnosti, jak s bradavicemi bojovat. První možností je boj vlastními silami a s použitím různých prostředků, druhou možností jsou invazivní zákroky v ordinacích dermatologů.

Odstraňování bradavic domácí léčbou

Osvědčená je bylinka rostoucí okolo vlhkých cest. Má malé žluté květy a jmenuje se vlaštovičník. Pravidelné potírání vlaštovičníkovou šťávou bradavici zmenší, až postupně zmizí. Také se doporučuje bramborový škrob nebo náplast z prolisovaného česneku smíchaného s octem.

V lékárně si můžete zakoupit roztok s kyselinou mléčnou nebo kyselinou salicylovou. Cytostatika ničí buňky způsobující bradavici.

Pokud neuspějete s volně dostupnými léky, je možné nechat si roztok předepsat dermatologem. Ten mívá vyšší účinnost.

Odborné odstranění bradavic

Stále se často používá odstraňování pomocí kapalného dusíku, a to buď kontaktní nebo nekontaktní formou za pomocí spreje. Bohužel se objevuje obvykle recidiva, bradavice naroste zpět na stejném místě nebo jen o kousek vedle.

Chirurgický zákrok odstraňuje bradavice pomocí takzvané ostré lžičky. Jedná se o účinný zákrok, který spolehlivě ničí i podkožní buňky. Zákrok ale vyžaduje zašití postiženého místa, objevuje se zajizvení a místo bývá bolestivé.

Moderní léčbu bradavic nabízí cévní laser. Ten zataví okolí bradavice. Bradavice je pak bez výživy a rychle odumře. Někdy je ale nutné zákrok zopakovat nebo přistoupit k jinému typu použitého laseru.

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments