Bramborová věž. Dokonalý systém vrstvení ztrojnásobí úrodu a ušetří místo

Všechno je v pořádku, brambory jsou v řádku… nebo snad ne? Samozřejmě že pěstování brambor v řádcích je staletími prověřená záležitost. Ale když máte třeba jen malou zahradu, nebo vám stačí vypěstovat si menší úrodu, pak můžete vyzkoušet zajímavý způsob výsadby: do bramborové věže.

Ideální způsob pěstování pro malé zahrádky

Na malých zahradách si jen těžko můžete dovolit vytvořit široký prostor pro pěstování brambor. Proto můžete vyzkoušet pěstování brambor ve věži – zabere výrazně méně místa a navíc je můžete umístit někam na okraj pozemku, kde nebudou překážet a ani hyzdit vaši zahrádku. Co myslíte, není tohle ideální způsob pěstování právě pro vás?

Jdeme na to: postavíme si věž

Na stavbu budete potřebovat pletivo, ze kterého postavíte válce o průměru zhruba půl metru a výšce asi metr až 120 cm. Spojte ho a vyztužte, aby věž pevně stála. Dno a vnitřní obvod zhruba do třetiny výšky věže vystelte kvalitní slámou. Vnitřek poté vysypte substrátem a zasázejte brambory. Vyberte již naklíčené brambory, umísťujte je spíše blíž k okraji věže a klíčky směřujte ven.

Zalijte vodou a poté pokračujte v postupu, až dokud věž nezaplníte po okraj. To znamená: nejdříve vystlat okraje slámou, přidat substrát, zasázet brambory, zalít vodou. A znovu.

Foto: Shutterstock

Sklizeň brambor

Jestli se všechno dobře podařilo, brambory začnou za pár týdnů prorůstat skrz síť. Až je budete chtít sklízet, budete muset celou svou věž rozebrat. Sklizeň by měla nastat zhruba po čtyřech měsících od výsadby.

Odstraňte síť a z vysypané hlíny a sena vyberte svou úrodu. Alespoň si nebudete muset namáhat záda při vykopávání brambor ze země!

Zavlažování

Vzhledem ke značné výšce bramborové věže se může někdy objevit problém se zavlažováním spodních pater této stavby. Proto je dobré na dno zabudovat zavlažovací trubku, která bude dopřávat vláhu i hlízám umístěným ve spodní části.

Foto: Shutterstock, zdroj: Ruralsprout

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments