Byl prozrazen rozdíl mezi hnědými a bílými vejci. V jednom ohledu se liší skutečně zásadně

Zřejmě jste si všimli, že jsou v obchodech k dostání jak vejce bílá, tak vejce hnědá. Ač čas od času dochází ke spekulacím, která vejce jsou zdravější či chutnější, nejspíš budete primitivností odpovědi trochu zklamaní. Bílá a hnědá vejce se skutečně liší, nicméně ne složením, kvalitou, nutričními hodnotami či chutí. Jediný rozdíl je, že bílá vejce pocházejí od slepic s bílým peřím, hnědá vejce od slepic s peřím hnědým. Věřím, že jste si zase o něco málo rozšířili své obzory, každopádně čtěte dál, protože o vejcích by se dalo mluvit hodiny.

Proč jsou vejce různě velká?

Na platě s vejci najdeme uvedenou jejich velikost, tedy S, M, L či dokonce XL. Určuje se ne dle obvodu, ale podle hmotnosti vejce. Vejce jsou třízena na třídící stanici a poté zkompletována se stejně těžkými vejci do jednoho plata. Velikost vajec souvisí s věkem slepice. Čím starší slepice, tím větší vejce.

Vejce z pohledu výživy.

Každé větší vejce obsahuje 6,5 g bílkovin, všech 9 esenciálních aminokyselin a 14 důležitých živin mezi které patří například železo, zinek, kyselina listová nebo vitamíny A, D a E. Větší vejce obsahuje přibližně 80 kalorií. A co cukry? Žádná hrůza. Když si naservírujete dvě větší vejce, dostane do sebe 1 g cukrů.

Foto: Shutterstock

Proč je každý žloutek jinak žlutý?

Barva žloutku je ovlivněna stravou slepice. Vyšší obsah pšenice zajistí světle žlutý žloutek, naopak kukuřice nebo vojtěška se postarají o žloutek sytě žlutý. Pokud se na vás z vejce směje až příliš oranžový žloutek, spolehněte se, že byl dobarvován doplňky stravy. A pokud má žloutek barvu nijakou, věřte, že slepice, která vejce snesla, se moc dobře neměla a kvalitní krmení nezažila.  

Zajímavosti

  • Slepice snese zhruba jednou vejce denně. Občas vynechá. Ročně to dělá 300-325 vajec.
  • Vejce procházejí procesem čištění, takže je doma nemusíte umývat.
  • Vaječný žloutek přirozeně obsahuje vitamín D.

Foto: Shutterstock, zdroj: eggs.ca, slepicar.cz

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jaroslav Kucharovič
Jaroslav Kucharovič
6 měsíců

Píšete že bílá slepice nese bílá vejce a tmavá zase vejce hnědá, co černá plemena minorka a australská která mají vejce bílá. Ještě existují plemena která mají vejce i jinak barevné ale ta v obchodě nekoupíte.

Arbitr
Arbitr
6 měsíců

Zásadní rozdíl? Hnědá mají hnědou skořápku, bílá bílou !