Bylinky, které se nesnášejí s léky. Na některé kombinace si dávejte pozor, mohou způsobit i smrt

Pokud vám doktor předepisuje léky, dává dobrý pozor, aby nebyly kombinovány s jinou nevhodnou látkou, jelikož nesprávné spojení by vás mohlo výrazně ohrozit.  Ublížit si ale můžete i doma, a to jednoduchým způsobem. Některé byliny totiž v kombinaci s léky mají až smrtelné účinky. Dávejte na ně pozor. 

Třezalka tečkovaná

Obyčejně se jedná o velmi prospěšnou bylinu. V medicíně se používá už od dávných dob, jelikož má někdy až zázračné účinky. Odbourává deprese a zlepšuje psychický stav člověka. Problém ale nastává ve chvíli, kdy užíváte léky a společně s tím si vychutnáváte například čaj z této byliny

Třezalka totiž zrychluje proces odbourávání látek a stejně tak i léků. To následně snižuje jejich účinnost. Proto si dávejte pozor na složení bylinkových čajů a v období léčení raději pijte vodu. 

Ginkgo biloba

Rostlina, která zlepšuje paměť, zlepšuje imunitu a podporuje soustředění. Dopřávají si jí rádi studenti, ale i senioři na podporu mozkových procesů. 

Jestliže nechcete skončit s kožní vyrážkou, svědivou pokožkou nebo dokonce vnitřním krvácením, nekombinujte tuto bylinu společně s léky na bolest. Nezapomínejte také, že se zmíněná bylina nachází i v některých doplňcích stravy, které mixují více látek. 

Česnek

Česnek zbavuje tělo toxinů a působí jako prevence mnoha onemocnění. Společně s léky ho ale nikdy nekonzumujte. Spojuje totiž rizika obou předchozích bylin. Může vás potrápit jak krvácení, tak snížený účinek léků, a to vždy podle toho, s jakým léčivem je kombinován. 

Čaje raději vyřaďte

Pokud při léčbě chcete popíjet bylinkový čaj, je lepší jeho složení předem prodiskutovat s lékařem. Máta, brusinka, ale i další běžné ingredience v čaji mohou způsobovat nepříjemné reakce, které váš zdravotní stav ještě zhorší. 

Nezapomínejte, že se nemusí jednat jen o léky na bolest nebo teplotu. Stejně rizikové je kombinovat bylinky také například s antidepresivy, které se zdají být nevinným léčivem.

Foto: Freepik

Autor: Tereza Hotovcová

Zdravý životní styl a objevování nových receptů je něco, co ji vždy naplňovalo, a proto se zde s vámi dělí o své poznatky.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Libby
Libby
1 měsíc

Autorka je chce byt bud vtipna nebo je nezkusena. Vetsinou lekari predepisi leky, ktere potrebujete, ale uz nezjistuji, jestli neberete od jineho lekare neco jineho, pripadne volne prodejne leky. Proto taky zemre rocne nekolik desitek tisic lidi diky spatne kombinaci leku, coz je nesrovnatelne mene nez tech, kteri si daji trezalkovy caj nebo cesnek.

Dana
Dana
1 měsíc

Tak snad by bylo dobré uvést s léky na jakou nemoc se uvedené nesnáší. Takhle je to jen blábol.

nafra
1 měsíc
Reply to  Dana

OK

František Mlejnek
František Mlejnek
1 měsíc

Jsem velmi alergický na pojem “zdravý životní styl”, protože se alespoň u mne rozhodně neshoduje s pojmem “šťastný život”. Zvláště v oblasti stravování, protože to jídlo, nakzeré vzpomínáme z mladých let, je zvláště v té koronavinové době, která s námi zůstane už na věčné časy, to jediné, co nás ještě těší. Jinak se zamknout doma a nikomu neotvírat, na ulici raději nevycházet. V náhubku se jednak dusím, jednak ho neumím správně nosit a jednak o něj vůbec neumím pečovat, takže o něho nepečuji. Jsem hin s nervy.

marika
marika
1 měsíc

tak si dejte tu třezalku