Bylinky, které se nesnášejí s léky. Na některé kombinace si dávejte pozor, mohou způsobit i smrt

Pokud vám doktor předepisuje léky, dává dobrý pozor, aby nebyly kombinovány s jinou nevhodnou látkou, jelikož nesprávné spojení by vás mohlo výrazně ohrozit.  Ublížit si ale můžete i doma, a to jednoduchým způsobem. Některé byliny totiž v kombinaci s léky mají až smrtelné účinky. Dávejte na ně pozor. 

Třezalka tečkovaná

Obyčejně se jedná o velmi prospěšnou bylinu. V medicíně se používá už od dávných dob, jelikož má někdy až zázračné účinky. Odbourává deprese a zlepšuje psychický stav člověka. Problém ale nastává ve chvíli, kdy užíváte léky a společně s tím si vychutnáváte například čaj z této byliny

Třezalka totiž zrychluje proces odbourávání látek a stejně tak i léků. To následně snižuje jejich účinnost. Proto si dávejte pozor na složení bylinkových čajů a v období léčení raději pijte vodu. 

Ginkgo biloba

Rostlina, která zlepšuje paměť, zlepšuje imunitu a podporuje soustředění. Dopřávají si jí rádi studenti, ale i senioři na podporu mozkových procesů. 

Jestliže nechcete skončit s kožní vyrážkou, svědivou pokožkou nebo dokonce vnitřním krvácením, nekombinujte tuto bylinu společně s léky na bolest. Nezapomínejte také, že se zmíněná bylina nachází i v některých doplňcích stravy, které mixují více látek. 

Česnek

Česnek zbavuje tělo toxinů a působí jako prevence mnoha onemocnění. Společně s léky ho ale nikdy nekonzumujte. Spojuje totiž rizika obou předchozích bylin. Může vás potrápit jak krvácení, tak snížený účinek léků, a to vždy podle toho, s jakým léčivem je kombinován. 

Čaje raději vyřaďte

Pokud při léčbě chcete popíjet bylinkový čaj, je lepší jeho složení předem prodiskutovat s lékařem. Máta, brusinka, ale i další běžné ingredience v čaji mohou způsobovat nepříjemné reakce, které váš zdravotní stav ještě zhorší. 

Nezapomínejte, že se nemusí jednat jen o léky na bolest nebo teplotu. Stejně rizikové je kombinovat bylinky také například s antidepresivy, které se zdají být nevinným léčivem.

Foto: Freepik

Autor: Tereza Málková

Zdravý životní styl a objevování nových receptů je něco, co ji vždy naplňovalo, a proto se zde s vámi dělí o své poznatky.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments