Čechům chodí za vodu zbytečně vysoký účet. Může za to chyba na záchodě

Největší množství vody v domácnostech spotřebují bezesporu záchody. Jedná se až o 30 % naší celkové spotřeby. Nové nádržky už umožňují vybrat si, jestli chcete spláchnout toaletu větším nebo menším množstvím. Ty starší ale takovou možnost nenabízí a na jedno spláchnutí vypustí i 12 l vody. To může být až o 7l více, než je nutné.

Když si spočítáte, kolikrát denně spláchnete a vynásobíte to počtem členů vaší domácnosti, možná to množství překvapí i vás samotné. Je to plýtvání nejen vzácnou komoditou, ale i vašimi penězi. Chcete-li začít šetřit vodou, nemusíte ale hned vybourávat záchod a pořizovat nový.   

Nahraďte ji pískem

Naplňte plastovou lahev pískem a vložte ji do nádržky tak, aby neblokovala splachovací zařízení. Tímto jednoduchým způsobem ušetříte při každém spláchnutí minimálně 1l vody. Vložená PETka totiž zabere místo, které by jinak zaplnila voda. Měsíčně tak ušetříte pěkných pár hektolitrů. Vyvarujte se ale vkládání předmětů, jako jsou například cihly. Mohly by se časem začít rozpouštět a ucpat odtok.

Hlídejte, aby vaše toaleta zbytečně neprotékala. Pokud si nejste jisti, vložte do nádržky potravinářské barvivo. Po půl hodině zkontrolujte mísu a bude-li voda v ní barevná, máte jasno.

Nesplachujte do záchodu žádné odpadky. Od toho máte odpadkový koš a za komunální odpad už si platíte. Tak proč platit ještě i za zvýšenou spotřebu vody.

Jak ještě ušetřit vodu

Nenechávejte téct vodu při čištění zubů ani během holení. V horkých letních měsících si dávejte do ledničky vychladit vodu k pití, abyste ji nemuseli nechávat zbytečně odtéct. Používejte myčku na nádobí, spotřebuje méně vody než při ručním mytí. Pokud používáte sušičku, vodu, kterou odpaří, můžete použít třeba k mytí podlah, odpadkových košů nebo kočičích záchodů. Nainstalujte si úsporné sprchové hlavice. Za minutu dokáží ušetřit až 5 l vody.

O nedostatku vody se čím dál častěji mluví už i v našich zeměpisných šířkách. Měli bychom se proto naučit s ní neplýtvat. I malé množství zbytečně spláchnuté vody se častým opakováním násobí a tvoří velkou spotřebu. Šetřit vodou není složité, vyžaduje jen trochu odhodlání a nepolevovat v úsilí.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments