Čechům mobilní telefon moc nevydrží. Neumí ho totiž správně nabít a rychle si zničí baterii

Většina lidí dnes používá smartphony a aby jim vydržely co nejdéle, chrání je fóliemi a pouzdry. Jak ale ochránit baterii, aby vydržela dlouho i ona? Protože telefon, který je sice bez prasklinky, ale nabitý vydrží sotva půl dne, mnoho radosti nepřinese.

Život baterii zkracuje nabíjení, teplota a stáří

Prozradíme vám pár triků, které vám pomohou ho prodloužit.

Baterie se opotřebovává vybíjením a nabíjením. Této skutečnosti nemůžete zabránit, můžete ji ale omezit. Největší opotřebení je způsobeno nabíjením posledních 20 – 30 %. To znamená, že plné nabití na 100 % způsobuje až 10 x větší opotřebení, než nabíjení na 70 %. Vaše baterie vydrží mnohem déle, pokud budete udržovat procenta nabití mezi 20 – 80.

Během nabíjení s telefonem nepracujte. Používání vytváří teplo, nabíjení další teplo a jejich kumulace způsobí, že se baterie opotřebovává velmi rychle. Ze stejného důvodu přístroj během nabíjení vyjměte z pouzdra.

Nejrychleji telefon nabijete v režimu snížené spotřeby nebo v režimu letadlo.

Nenabíjejte přes noc

Připojte telefon k nabíječce, kdykoliv klesne stav baterie pod 50 % a odpojte, než dosáhne 100 %. Proto raději nenabíjejte přes noc. Novější smartphony už mají senzor, který vypne nabíjení při dosažení 80 %. U těch starších se ale nabíječka stále snaží udržet „plný počet“.

A protože se telefon přirozeně vybíjí i při nečinnosti, celou noc osciluje nabíjení mezi 99 – 100 %, což baterii neprospívá. Nejlepší je dobíjet mobil přes den a na noc zapnout režim letadlo. Telefon odpojený od mobilních dat se bude mnohem méně vybíjet, jelikož vám nebudou chodit neustálá upozornění. Režim letadlo ale není vhodné zapínat, pokud vám zařízení slouží zároveň jako budík.

Používejte originální nabíječky a vyhněte se jejich levným alternativám. Inteligentní nabíječka se totiž sama vypne, když telefon dosáhne určitého procenta nabití a nesnaží se neustále dobíjet. Chráníte tak baterii před přehříváním.

Foto: Shutterstock

Nedávejte telefon pod polštář

Udržujte baterii v chladu. Nenechávejte telefon v rozpáleném autě, na lehátku na pláži nebo pod polštářem. Pokud se nacházíte v místech, kde je špatný signál, zapněte si režim letadlo. Váš telefon se jinak bude vyčerpávat neustálým hledáním přítomné sítě a zbytečně rychle se vybije.

Pokud víte, že nebudete přístroj delší dobu používat, nechte ho nabitý mezi 40 – 80 %. Každý měsíc, i při nečinnosti, ztratí přibližně 5 – 10 % kapacity. Pokud necháte baterku úplně na 0, nemusí vám potom vydržet ani nabitá. Telefon, který ležel vybitý v zásuvce, se zničí dříve, než ten používaný.

Nabíjejte krátce a často

Chcete-li udržet svůj mobil co nejdéle v kondici, nabíjejte ho spíše častěji a krátce, než z 0 na 100. Čím více totiž jeho lithiovou baterii vybíjíte, tím více ji namáháte. Častým kratším dobíjením tedy jen prodlužujete její výdrž.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments