Čechům překopou důchody. Tohle se chystá, držte se, jedeme do háje

Bohužel se stalo to, o čem už se dlouhé roky mluví. Český důchodový systém se stal neudržitelným. Stalo se tak nicméně dříve, než kdokoliv čekal, a to přibližně o deset let. V podstatě jsme rovnou skočili do fáze, kdy už je nutné něco dělat, jinak se nám to tady celé zhroutí.

Jak se na to koukat

Důvod je poměrně jednoduchý. Od současných aktivně pracujících lidí se na důchodovém pojištění vybere méně, než kolik by bylo třeba pro zaplacení penzí všem současným důchodcům. Jde o průběžný systém, což také znamená, že se můžeme snadno podívat, jak bude fungovat v dalších desítkách let, jelikož budoucí pobíratelé důchodů už jsou narození, stejně jako řada těch, kdo na ně bude vydělávat.

A jak se ukázalo, nevypadá to vůbec dobře. Už poměrně brzy narazíme na chvíli, kdy na jednoho důchodce budou vydělávat dva pracující, namísto současných tří. Je to dáno tím, že do penze půjdou populačně silné ročníky a také tím, že porodnost v zemi spíše klesá, než aby stoupala.

Ukazuje se také, že současná generace důchodců se může těšit z nebývalého blahobytu. Bohužel takového, který není udržitelný a který je vypůjčený od generací budoucích. Ne snad, že by si to lidé nezasloužili, ale asi by to viděli jinak, kdyby si mohli v budoucnu prohlédnout svá živořící vnoučata, pro něž na takovéto penze rozhodně nebudou peníze.

Foto: Shutterstock

Hodně dlouhá práce

Bude se muset snížit náhradový poměr a výše důchodů vůči průměrným mzdám v Česku bude znovu klesat. A to poměrně dlouhou dobu. Samotná výše důchodů tak nebude přímo klesat, avšak výrazně se bude muset zpomalit jejich navyšování. Právě to se v posledních letech utrhlo ze řetězu a tisícovka každý rok navíc nebyla žádná míra. V loňském roce pak přišel doslova skok.

Mluví se také o tom, že minimální věk pro odchod do důchodu bude navýšen na 68 let. Ale pozor, nebude stačit ho dosáhnout. K tomu se totiž zřejmě navýší také doba povinného pojištění. Ta se zvýší na 40 let. Člověk bude muset takovou dobu odpracovat, což už nebude tak jednoduché.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Josef
Josef
1 rok

Proč ty idioti včele s Klausem v devadesátých letech minulého století rozprodali ,rozkradli podniky místo modernizace , které vydělávaly do státního rozpočtu na důchody , snižovali inflaci, sport, zdravotnictví, místní rozvoj atd.

Pavel
Pavel
1 rok

Všechno se rozkradlo a vytunelovalo a to co si půjčíme pošleme na Ukrajinu nebo z toho zaplatíme Ukrajincům dávky. Vůbec se nedivím že tato Urajinská vláda pro naše důchodce nemá finance.

Last edited 1 rok by Pavel
Vera
Vera
1 rok

Je to lumpárny. Poctivě jsme si k odpracovali roky a teď toto. Manžel žil v důchodu jen 2 roky měl odpracováno 48 let. Tam se nalakovat stát.

Jana
Jana
1 rok
Reply to  Vera

Manžel taky dostával důchod rok a půl a takových je spousta. Všichni máme poctivě odpracovano

Pavel
Pavel
1 rok

Problém spočívá v tom, že dosavadní důchodový systém funguje tak, že si nadměrně hýčká důchodce s nejvyššími důchody a právě tento systém si k obrazu svému nastavili společně ústavní soudci s našimi politiky, aby mohli i po odchodu do starobního důchodu maximalizovat své zisky na úkor státní kasy tak, jak byli zvyklí po celý svůj produktivní věk. Z tohoto hanebného počínání politiků a soudců s vysokými platy jako sláma z bot čouhá jasný střet zájmů. Rozhodlo panstvo tak, jak jemu to nejlépe vyhovuje, ovšem zapomněli vyžírkové stávajícího státního důchodového systému na to, že jimi ustanovený důchodový systém, ve kterém vyžírají… Číst vice »

Vlastimil Blažek
Vlastimil Blažek
1 rok

Takže na důchody nebude, ČEZ a ti darebáci, co ho vlastní ze 30 % a diriguji ho, odvádějí zisky z ČR do USA a tady není na důchody. Kolikpak asi dostali ti gauneři co těch 30 % prodali a zařídili, aby 5% elektrovoltaiky původem z Číny, pánové jako pan V. Michalík ze STANu a spol. dostávali 16 miliard každý rok z rozpočtu. Ale na důchody nejsou peníze!!!! Které strany to asi byly. Jedna z nich živé ODS a druhá ČSSD. + KDU-ČSL, ODA, KDS pana Bendy, VV ad. podvraťáci z nichž většina tunporad vládne.