Čechům se budou muset úspory plynu nařídit, po dobrém to nejde. Hrozí obrovská pokuta

V předchozích měsících do značné míry platilo, že energetická krize je především rétorickým cvičením. Mnozí dosud platili za elektřinu a plyn staré ceny a navíc se ještě takřka vůbec netopilo. Stále existovala možnost, že se to do podzimu podaří nějak urovnat a plyn bude zase bez problému dostupný, a to za rozumné ceny.

Mnozí se omezovat nechtějí

Teď už víme, že se nic urovnat nepodařilo a situace je naopak čím dál tím horší. Nezbývá tedy než najet na plán, jak vystačit přes zimu s omezeným množstvím plynu. Jednou z jeho nejdůležitějších částí je přitom důraz na úspory na dobrovolné bázi.

Předpokládalo se, že po státním apelu na občany budou tito spotřebovávat podstatně méně energií, zejména potom plynu, u něhož hrozí nejen vysoké ceny, ale i určitý nedostatek. V létě přicházely povzbudivé zprávy, že se spotřebu daří stlačovat, ovšem tam mohlo docházet i k velkému zkreslení, protože spotřeba je v těchto měsících minimální.

Ochota Čechů šetřit se ukáže právě až teď. Bohužel, mnozí to pojali po svém a na sociálních sítích se předhánějí v tom, jak moc doma topí. Že prý si nebudou omezovat svůj tepelný komfort, který zjevně počítá s tím, že musí mít vytopeno na 25 stupňů a chodit doma ve značně odlehčené formě.

Foto: Shutterstock

Data nejsou povzbudivá

Řada lidí to na druhé straně pochopitelně bere zodpovědně a snaží se s topením šetřit. Výsledky však zatím nejsou kdovíjaké. V Praze je to například spíše slušné zklamání, jak uvedl na svém Twitteru Martin Pacovský z Pražské plynárenské.

Tak od středy minulého týdne do této středy byla spotřeba plynu v Praze bohužel o 19% vyšší než byl náš cíl (15% úspora oproti pětiletému průměru),” uvedl Pacovský.

Zatím se vše odehrává pochopitelně na dobrovolné bázi, ovšem první čísla napovídají, že nakonec bude nutno přistoupit k tvrdším řešením. Připraveno už je ostatně opatření, které nařizuje lidem topit na určitou hodnotu, zřejmě to bude mezi 18 a 19 stupni, a to pod pokutou až 200 tisíc korun.

Pokud určitá skupina bude společenskou snahu o úspory bojkotovat a zbytečně spotřebovávat plyn, nezbude zkrátka než zvolit přísnější metr. Takové chování většího počtu osob totiž ohrožuje nejen další domácnosti, ale také fungování průmyslu, kterému může plyn v konečném důsledku chybět.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Stálý redaktor magazínu AAzdravi.cz. Celý život se zajímá o zdravý životní styl, jehož efekt na spokojený život ho nepřestává fascinovat.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
8 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel
Pavel
2 měsíců

To nemyslí vážně

Tomas
Tomas
2 měsíců

Nevim proc bych sa mel omezovat,mam doma decka tak je snad nenecham zmrznout,a odpovedi prosim typu,podporuju tim Rusko a podobne si usetrete,nech si tam delaji co chteji

Xavier
Xavier
2 měsíců
Reply to  Tomas

Mrznutí je od nuly níže. Kdo mrzne při 18°C je bábovka, sněhová vločka, chcípáček… 😛

Javo
Javo
2 měsíců
Reply to  Xavier

Pleteš si mrznutí a podchlazeni. Nebo snad myslíš že když má někdo horečku,vyléčí se při lezení v 10 stupních. Prober se

Xavier
Xavier
2 měsíců
Reply to  Javo

Tomáš psal že bude mrznout. Příště čti celé vlákno.

Nitram
Nitram
2 měsíců

Úplná Analogie : nejdříve roušky doporučené, potom narizene, potom vymáhané a Dr.Fauci vám řekne, roušky jsou k ničemu, nic nechrani. Teď je to stejné. O co tu jde? Záminka viru, záminka Ukrajiny na totální ohlupovani a zbavení práv a svobod občanů a oloupení obyvatel, nejprve EU, pak dalších.

Monika
Monika
2 měsíců

Tak nebudou se omezovat jen ty bohatý!

David Rieger
David Rieger
2 měsíců

Dokud si to platim ze sveho, tak si budu topit jak chci ja. Hotovo.