Čechům seberou pětinu příjmů. Tak to ne, stovky tisíc lidí v ulicích, zavřou se podniky. To tu dlouho nebylo

Oznámený konsolidační balíček má na české domácnosti až nečekaně tvrdý dopad. Ačkoliv se to z prvotní prezentace nezdálo, výpočty odborníků přeci jen ukazují, že na disponibilních příjmech prakticky každé rodiny se to významně podepíše.

Lidem budou chybět peníze

Podle odborů přijde průměrná rodina až o dvacet procent svých prostředků. Jako její příjem se přitom bere průměrně 867 tisíc korun, což by byla ztráta až nějakých 170 tisíc korun ročně. To je v době vysokých cen energií a potravin velmi problematické. K podobným výpočtům přitom dospěla i bývalá ministryně financí, podle níž by čtyřčlenná rodina měla přijít přibližně o sto tisíc korun.

Situace je závažné a odbory už vyhlásily stávkovou pohotovost. Nelíbí se jim, že s nimi úsporná opatření nikdo nekonzultoval a neprojednával. Dozvěděli se o nich, až když bylo vše hotovo a překvapila je jejich razance, se kterou se původně nepočítalo.

Nejde přitom jen o samotný balíček, který má konsolidovat veřejné rozpočty, které mají strukturální problém. Odborům se nelíbí ani důchodová reforma, dá-li se tomu tak říkat. Také ta zhoršuje podmínky pro zaměstnance, respektive budoucí důchodce.

Foto: Shutterstock

Odpověď bude tvrdá

Odbory argumentuj tím, že podobně tvrdá opatření, jaká stát představil, nejsou v této situaci na místě. Prý na tom v mezinárodním srovnání nejsme po ekonomické stránce vůbec špatně. A státy, které jsou na tom podstatně hůře, žádné podobné balíčky nepřipravují, ba právě naopak, snaží se občanům v krizi pomáhat.

Je docela možné, že se stávková pohotovost přelije do masivní generální stávky, kterou už se hrozí. V takovém případě by se v zemi zastavily podniky a do značné míry zřejmě i doprava. Do ulic by se vyvalily stovky tisíc lidí.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Květa
Květa
10 měsíců

Čechům seberou pětinu příjmů. Pan premiér si ale státe myslí, že ” sežral ” všechen rozum světa – češtinář !!! Myslí si, že je nejchytřejší proto vše tají a s nikým nekonzultuje. Jemu už nevěřįm ani to, že má nos mezi očima. Je třeba jeho a celou tuto vládu zastavit, než napáchají ještě větší škody než doposud. A to třeba i generální stávkou. Vláda nás ožebračuje, neví, kde brát, tak sdírají nás. Vůbec jim ale nedochází, že by měli začít u sebe. Důchodcům sebrat tisícovku, to šlo hned, i když valorizace je stanovena zákonem. Měli by si snížit ty své… Číst vice »