Velká rána pro Čechy v roce 2023. Raději se o tom nemluví, ale tohle nás čeká. Dá se tohle ještě ustát?

Lidé už by rádi vyhlíželi lepší zítřky, protože si užili velmi těžký rok, který nelze srovnat s ničím v naší moderní historii. Nesl se ve jménu zdražování úplně všeho. A to takového, že se mnozí záhy dostávali do existenčních potíží, ačkoliv předtím nic takového řešit nemuseli, protože se svými příjmy bez problémů vycházeli.

Drsný propad úrovně

Oficiální míra inflace za loňský rok činila něco přes 15 %. Tomu se ale většina lidí může jen smát. Ostatně, už pohled do podrobnějších dat rozložených na jednotlivé podskupiny ukazuje, že pro běžného člověka bylo zdražování mnohem citelnější. O desítky procent zdražovaly potraviny, v případě některých položek i o 50 %. Obrovským tempem potom narostly i ceny energií.

Reálně lidé ve velkém zchudli. Na platech se totiž přidalo jen pár procent. Reálné mzdy proto podle ekonoma Lukáše Kovandy poklesly o devět procent, ovšem jak už jsme si řekli více, to jsou oficiální čísla. Pokud někdo kupuje hlavně potraviny a platí energie, ve skutečnosti se jeho životní úroveň propadla mnohem hlouběji.

A zatímco loňský rok byl tím nejhorším v moderní historii, pokud jde právě o propad životní úrovně, ten letošní bude podle všeho druhým nejhorším, když se nestane nic vážného. Pokud se ale zase něco přihodí, může to být zase velká jízda.

Foto: Shutterstock

Likvidace úspor

Každopádně platí, že i letos lidem klesnou reálné příjmy. Inflace opět odstartovala ve velkém stylu. Že dosáhne 17,5 % sice někteří ekonomové čekali, ale doufalo se, že konečně začne zmírňovat. To se stále neděje a není vyloučeno, že velmi vysoká zůstane i v příštích měsících.

To by znamenalo, že tu budeme mít už druhý rok po sobě strmého nárůstu cen. A to už je opravdu citelná rána pro většinu domácností. Do problémů se mohou dostávat už i středněpříjmoví občané, na kterých tato země přitom stojí. Není divu, vždyť reálně zchudnou o desítky procent, což se týká i jejich úspor. Ty se rychlým tempem znehodnocují.

Pokud si někdo například šetří základ pro nákup nemovitosti, může se nakonec hodně divit. Hodnota těchto peněz mu v bance totiž doslova mizí před očima a na vysněný byt tak nemusí nikdy dosáhnout.

Komentář Petra Vavrenky

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
9 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Zbyněk
Zbyněk
1 rok

Za vysokou inflaci může Fialova vláda co záměrně nechává národ ožebračit.
Vláda nic neumí ani plánovat finance.
Ani se nedivím.
Je to soubor lidí ve vládě co studovali za kachnu 🦆 a uplateky.Jinak by neprošli a neměli diplomy.
Ovšem o to víc je to nabádá k okrádání daňových poplatníků a důchodců.

Stefan
Stefan
1 rok

Lidi vzpamatuje se už konečně vyrazíme do ulic jak to dělají Francouzi vždyť mezi sebou plkame ale činy žádné každý se umí stěžovat ale nakonec stejně zaplatí. Když třeba nehorázně drahé energie nezaplatíme tak celý stát odpojit nemůžou v jednotě je síla tak se probudme

Radomír
1 rok

Úkol zní jasně ! Ožebračit národ , navlict uniformy , jasnou ideologii už máme od loňska ! Nepřipomíná Vám to někoho ? 😂

Jára
Jára
1 rok

Natlačit do kouta,bezmoc, prostě připravit o svobodu

Ivona
Ivona
1 rok

Do prezentované inflace se započítává příspěvek na energie v loňském roce. A v roce 2023 stanovený ve strop. Lidé, ale už od loňska se platí zvýšené ve zálohy. Já už například od loňského března. Takže můj spotřební koš je zhruba o 40% vyšší než v roce 2021.

Vladimír
Vladimír
1 rok

Myslím, že to ještě spousta lidí nepochopila …loď se potápí a na palubě se ještě tancuje…pokud se týhle vlády nezbavíme tak jde většina ke dnu….možná už je 5 minut po dvanáctý…..

Pavel
Pavel
1 rok
Reply to  Vladimír

Právě proto je celonárodní setkání v Praze na Václaváku. Pojedu ikdyž mi cesta potrvá víc jak tři hodiny. Teď je to na lidech aby se ta loď nepotopila.

Marobarva
1 rok
Reply to  Vladimír

Zase další bláboly ze strany vládních činitelů. Myslím si, že už je 6 měsíců po………, vymýšlet samé sr*ačky, nic víc. Tak oni inflaci nemůžou ani na okamžik zaznamenat, natož pocítit. 🥒🥦🥐🥚🍠🍼A tohle si jen tak v klidu, že nám chybí zase někde jinde, ze strachu nekoupí jen tak někdo. A JE TOHO MNOHEM VÍC,NA CO NEMÁME, TEDA POKUD NENÍ BOHÁČ.

David
David
1 rok
Reply to  Vladimír

Loď by šla ke dnu i kdyby bylo u moci
ANO. Kdo si myslí, že by to bylo jinak tak je naivní. Ze všech rozhovorů s opozicí nevypadlo nic kloudného. Kritizují, že mají řešení, ale když se někdo ptá jaké, tak se hovoří o úsporách max 20-30 mld. což je furt žalostně málo.