Cena benzinu v Česku se má brzy hodně propadnout. Vydržte ještě takto dlouho

Již brzy by se čeští řidiči mohli dočkat alespoň určité úlevy. Dosavadní trend, který trval několik posledních týdnů byl totiž neúprosný. Benzin a nafta neustále zdražovaly a zdálo se, že vystoupají ještě mnohem výše. Ostatně, respektovaná americká banka JPMorgan odhadla, že by po zdražení ropy mohl benzin v Česku atakovat hranici až 90 korun.

Počkejte si na zlevnění

To bohužel stále není vyloučeno, avšak na této teoretické cestě nás přeci jen čeká určité vydechnutí. A kdo ví, možná to bude nakonec i onen kýžený obrat k lepšímu. Již brzy by totiž ceny na českých čerpacích stanicích měly klesnout. Může za to propad cen ropy na světových trzích v minulém týdnu.

Jak je ale známo, provozovatelům čerpacích stanic nějakou dobu trvá, než cenu hlavní komodity promítnou do svých cen. Naopak, když se zdražuje, jsou velmi rychlí. Takto si ale budou chtít ještě pár dnů ponechat vyšší marže, potom je ale konkurence přeci jen donutí k postupnému zlevňování.

Cena benzinu by podle odhadů mohla klesnout i o korunu, v případě nafty ještě o víc. Ropa se sice nakonec stabilizovala a začala lehce stoupat, ovšem zdá se, že trhy významně koketují s rizikem recese, což by mohlo ceny hnát ještě níže, a to velmi podstatně. Recese neboli propad hospodářství totiž způsobí, že po ropě už nebude taková poptávka.

Foto: Shutterstock

Postupné zlevňování i možný propad

První úlevu tak řidiči pocítí už někdy v příštím týdnu, přičemž není vyloučeno, že i další týdny budou ve jménu zlevňování. Majitelé čerpacích stanic své marže totiž raději zvyšovali více než museli, aby pak nemuseli zdražovat skokově. Když teď uvidí, že ropa už nebude tolik růst, může se tlak na ceny uvolnit.

Ačkoliv se to dnes může zdát jako neuvěřitelné, není vyloučeno, že se ceny pohonných hmot vrátí zpět na “normální” hodnoty. Lidé hodně zapomínají, ale připomeňme si, že před dvěma lety stál po propadu cen ropy benzin 25 korun. S těmito komoditami se tak může stát leccos.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Soudce Ti
Soudce Ti
1 rok

Nadbytek ropy cenu tlačí dolů,to jen český vychcany zmrd chce vydělat i kdyby měl zabít vlastní rodinu , Češi přebrali moresy Poláků a je to hnus.

Míra
Míra
1 rok
Reply to  Soudce Ti

Přesně, máš pravdu je to pakáž.

Radka
Radka
1 rok
Reply to  Soudce Ti

Přesně tak 👍👍

Jirka
Jirka
1 rok

At my nekdo vysvetli proc treba MOL karlovy vary ma benzim za 45,90 a na vysocine 48.50.

Vlapu
Vlapu
1 rok

Já mám informace přímo od firmy ZV.Ropa se od září bude prodávat za dvacet rublů a pět kopějek za barel.