Češi jsou v háji. Úřady po nich jdou tvrdě kvůli oblíbené činnosti. Lítají velké pokuty

Ačkoliv se lidem doporučuje, že by si v těchto složitých dobách měli najít ještě nějakou dodatečnou obživu ke stálému zaměstnání, zase to nelze chápat tak, že na to neplatí žádná pravidla. Je dobré zjistit si, co všechno musíte plnit, než se do něčeho pustíte.

Jde se po penězích

Stát je totiž v současné době také nastaven v módu, kdy se snaží zajistit co možná nejvíce prostředků, což vede k tomu, že se úřady poohlížejí po tom, zda jim někde neleží něco ladem. A když se to zkombinuje s novým evropským nařízením, může být na světě velký problém.

Češi jsou velmi aktivní drobní obchodníci, kteří prodávají a přeprodávají nejrůznější věci na bazarech a internetových tržištích. Dosud přitom platilo, že s daněním si tu většina lidí nedělala velkou hlavu. Když zkrátka občas něco prodali, šel veškerý výdělek do kapsy. Zkrátka proto, že to reálně nikdo nekontroloval a už vůbec nevymáhal.

Jenže právě to se změnilo. Pakliže se na internetu věnujete pravidelnému prodeji nějakého zboží, můžete se dostat do hledáčku finančního úřadu. Ten totiž od tohoto roku dostává do ruky úplně novou sadu informací. Internetová tržiště, jako je například Facebook Marketplace nebo Aukro, totiž musí hlásit informace o prodejích.

Foto: Shutterstock

Takhle už to nepůjde

A vezměte jed na to, že se na finančáku jednoduše podívají na aktivní prodejce a porovnají jejich příjmy s tím, co oni sami deklarují v daňovém přiznání. A pokud to nebude nějak více odpovídat, vydají se zkrátka na kontrolu. Ta obnáší třeba prolustrování bankovních účtů, což může být velmi nepříjemné a je to také dosti účinné. Zjistí se zkrátka všechno, a to, co jste nepřiznali, budete muset nejen doplatit, ale ještě z toho budete platit úroky a penále. V době, kdy jsou úroky hodně vysoké, jako je tomu právě dnes, to může opravdu hodně zabolet.

Proto by si každý prodejce na internetových tržištích měl dát velký pozor na to, co a jak prodává a jak to následně daní. Jednoduše lze říct, že nejrůznějším pokoutním prodejům je konec.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments