Na nemocenské ani floka. Budete si muset rozmyslet, jestli máte stonat

Nejsou peníze, musí se přitvrdit. Tak by se dala ve zkratce shrnout dnešní doba, která v žádném případě není jednoduchá, ba právě naopak. Pakliže jste byli na nemocenské dosud zvyklí na určitý komfort, je dost možné, že již brzy o něj přijdete. Zvažuje se totiž návrat karenční doby.

Neshodneme se

Ta byla zrušena teprve před čtyřmi lety a už tehdy to vyvolávalo obrovské diskuze. Pokud se na něčem totiž odborníci opravdu neshodnou, je to právě tato záležitost. Zjednodušeně řečeno jde o to, zda budete v prvních dnech na nemocenské pobírat nějakou finanční kompenzaci nebo zda vám nebude vyplaceno nic a náhrada mzdy vám bude chodit až po třech dnech.

Právě tyto tři dny jsou ale velmi důležité, protože většina lidí se po nich dokáže do práce vrátit a vlastně více nepotřebuje. Pakliže by došlo k tomu, že se karenční doba vrátí, za toto období by nedostali jednoduše nic. Asi nepřekvapí, že zastánci tohoto opatření jsou zaměstnavatelé, na jejichž bedrech aktuálně výplata této částky je.

Naopak odpůrci karenční doby tvrdí, že by zaměstnanci neměli doplácet na to, že se z vlastní vůle rozhodnou zůstat doma, pokud se necítí dobře. Ostatně, pokud by nemoc přecházeli, nebylo by to pro ně dobré a navíc by mohli nakazit ostatní členy kolektivu. To by pak firmy podle kritiků zasáhlo mnohem více.

Foto: Shutterstock

Lidé budou víc pracovat

Národní ekonomická rada vlády ovšem radí návrat karenční doby. Podle ní nepůjde o žádný velký dopad na finance zaměstnanců. Prý si mohou vybrat třeba dovolenou nebo výpadek příjmů pokrýt ze svých úspor.

Jde tu také o tu skutečnost, že podle mnohých se právě první dny nemocenské nejčastěji zneužívají. Někomu se zkrátka nechce do práce, a tak se hodí marod, což není nic složitého. Nejenže na to pak zaměstnavatelé doplácejí, ale ještě musí často složitě hledat pracovní náhradu. Návratem karenční doby by se takovéto výpadky omezily.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Josef
Josef
11 měsíců

Naprosto v pohode, od toho mate sick days!

Ty nejsou na zevlovani a prodluzovani dovolene a zarizovani osobnich veci, ale prave na tohle! Maji je delnicke profese, maji je kancelarske profese tak v cem je problem?

Nedava vam zamestnavatel sick days? Odejdete, nejspis jste pro nej jen otroci a podle toho s vami zachazi!