Češi mohou získat 13. důchod. Je to úplně jednoduché, ale většina o něj vlastní chybou přichází

Možná si vzpomenete, že také v České republice se nějakou dobu diskutovali o tom, zda by si důchodci nezasloužili 13. důchod. Ti současní by pochopitelně souhlasili, protože by jim významně narostly příjmy, ovšem ti, kdo se na ně v průběžném důchodovém systému skládají, by zřejmě příliš rádi nebyli. Znamenalo by to totiž další zátěž.

Tohle se vyplatí

Nakonec se šlo přeci jen trochu jinou cestou, a to nadměrných valorizací penzí, které svým způsobem absenci třináctého důchodu vyrovnaly. V některých zemích se ovšem vyplácí. A nemusíme chodit příliš daleko, příkladem je třeba Slovensko.

Nicméně i Češi si mohou 13. důchod poměrně jednoduše opatřit, jen k tomu musí udělat pár jednoduchých opatření, která je nebudou vůbec nic stát, ale budou z nich finančně těžit.

Jak upozornil finanční analytik Jaroslav Brychta v pořadu Brocast, Češi dělají jednu velkou chybu a týká se to právě zejména seniorů. Těm totiž na bankovních účtech leží často celoživotní úspory, které se jim podařilo nastřádat. Leží tam nicméně ladem a nic se s nimi neděje.

Foto: Shutterstock

Stačí jednoduchý přesun

Není je přitom třeba hned investovat. Naopak, často i v rámci jedné banky je můžete přesunout z běžného účtu na spořicí účet nebo termínovaný vklad. Tedy tam, kam takové prostředky patří. Právě tam se totiž mohou zhodnocovat o nemalý úrok.

Pakliže má starší člověk úspory například ve výši 500 000 korun, není problém na termínovaném vkladu získat úrok až 6 %. Za rok to znamená příjem ve výši 30 000 korun navíc. A to by mohl být nejen třináctý, ale rovnou i čtrnáctý důchod. Taková míra úspor přitom mezi důchodci není vůbec výjimečná. Bohužel také bývá pravidlem, že tyto peníze leží na nevyhovujících účtech a těží z nich především banky.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Radomír
1 rok

Možná by to bylo reálné ve světě , kde nevládne banda zlodějů ! 😂