Češi přišli na to, jak získat elektřinu zcela zdarma. Využijte skvělého fíglu a ušetřete desítky tisíc korun

Elektřina je drahá a téměř každá domácnost hledá způsob, jak ušetřit. Za určitých okolností je možné získat energii zdarma. Fígl spočívá ve využití vodního toku.

Mlýnské kolo

Vodní mlýn je velmi starý způsob, jak získat energii. Lidé tak mohou hodně ušetřit. Pokud vlastníte větší nemovitost, měli byste zvážit pořízení vodního mlýna. Využijete ho i v případě, že vaše nemovitost stojí na místě, kde není rozvodná síť.

Množství energie závisí na průtoku a spádu vody

Postavte si svou malou vodní elektrárnu. Funguje jednoduše tak, že přeměňuje energii proudící vody na elektřinu prostřednictvím turbíny. Nevýhodou je, že je složité sehnat vhodnou lokalitu, kde by mohla být. Ideální variantou je zrekonstruovat starý vodní mlýn. Na takovém místě pravděpodobně budou vhodné podmínky, když už tam jednou stál.

Zvažte, zda se vám vyplatí

Měli byste si nastudovat spád a průtok, a rozhodnout se, zda ve vašem případě půjde o efektivní řešení. Vodní elektrárnu si můžete vyrobit buď sami, nebo zakoupit. Spočítejte si, zda se vám tato investice vrátí, a podle toho se rozhodněte. V případě, že do tohoto řešení půjdete, nezapomeňte požádat vodoprávní úřad o stavební povolení.

Foto: Shutterstock

Sluneční energie

Další možností, která ale vyžaduje značnou počáteční investici, je sluneční elektrárna. Koupě solárních panelů je nákladná. Před jejich pořízením si spočítejte, kolik jich budete potřebovat, aby vám pokryly přípravu teplé užitkové vody. Běžná domácnost si vystačí se čtyřmi až šesti metry solárních panelů. Při ohřevu vody ušetří asi 1000 Kč měsíčně oproti klasickému ohřevu.

Můžete zkombinovat více zdrojů

Tam, kde není rozvod elektrické energie, bývá výhodné alternativní zdroje kombinovat. Můžete si vybudovat vlastní systém a určitou soběstačnost a nezávislost na dodavatelích. Je ale dobré počítat s delší návratností a také s tím, že množství energie závisí do velké míry na přírodě.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
20 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel
Pavel
1 rok

Hraběcí rady. Viníci energetické krize a jejich agitátoři občanům udílejí rady, které jsou pro drtivou většinu obyvatelstva nerealizovatelné. Podobně to bylo po roce 89, kdy gauneři rozkradli a vytunelovali fabriky a další majetek státu a přitom lidem vzali práci. A právě těmto lidem okradeným o práci, o možnost obživy a o iluze gauneři udíleli rady typu “Ať se každý postará sám o sebe !”.

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Pavel

Tohle už je hodně drsný mstroš. Vzít někomu práci 😀 a chudáček chtěl tak moc makat a vono nebylo kde. Živnostenský úřad byl všude zavřený, nebo se zákazem vstupu?

Aster
Aster
1 rok

První praktická otázka: kolik je v naší republice lokalit, kde mají domy (ne jen jeden dům) přístup k vodním tokům, na kterých by mělo smysl vybudovat malou vodní elektrárnu (náklady, dostatek vody…)
Druhá otázka: Kolik je v naší republice lokalit, kde slunce svítí aspoň obden i v zimě, aby se baterie pravidelně dobíjely a bylo možné používat celoročně třeba jen ohřev vody?