Češi se bojí, 900 tisíc lidí může letos přijít o řidičák. V roce 2025 to dopadne i na ostatní

S řidičskými průkazy to bude v roce 2023 opravdu zajímavé. Pokud jste řidič, je pro vás nyní nejdůležitější vyměnit svůj řidičský průkaz včas, aby nedošlo k nechtěným komplikacím. Proč? Protože tuto výměnu potřebuje v roce 2023 větší počet řidičů než kdy jindy. V roce 2022 muselo být vyměněno více než 414 000 řidičských průkazů a ke dni 1. prosinci 2022 zůstalo nevyměněno téměř 119 000.

Neodkládejte výměnu řidičských průkazů

Co se týká řidičských průkazů, naše vlastnost odkládat si vše na poslední chvíli nemusí být pro vás v tomto roce to nejlepší. Ačkoli se zdá, že počet úředníků stále narůstá, věřte, že na konci roku byste se mohli dostat do problémů.

 V roce 2023 je totiž nutné vyměnit zhruba 15 % řidičských průkazů. To je výsledkem masivní výměny po legislativních změnách, která nastala v roce 2013. I když není nutné podat žádost o výměnu teď na jaře, je důležité vědět, že platnost řidičského průkazu musí být prodloužena minimálně 90 dnů před jeho skončením.

Zjistěte, kdy skončí platnost vašeho řidičského průkazu. Žádost o výměnu je nutné podat včas.. Nejenže tím pomůžete snížit zatížení úřadů, ale také se vyhnout stresu a možným problémům.

Foto: Shutterstock

Digitalizační balíček

V roce 2025 bude platit digitální balíček, který umožní online přístup k registru povinného ručení a zruší povinnost prokazovat se zelenou kartou při silniční kontrole. Ondřej Profant, náměstek ministra pro místní rozvoj, navrhl tento zákon již v roce 2021 a předpokládá se, že v roce 2025 již nebude nutné nosit fyzické plastové kartičky a vše bude k dispozici online. Mnoho zemí již přešlo na jeden digitální identifikační doklad pro všechny účely. Bylo by tedy možné tento proces urychlit a celý systém převést na online režim.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments