Češi se bojí krachujících bank. S penězi začali dělat jednu věc, tohle nakupují

Mohlo by se to na první pohled zdát jako iracionální chování. Přestože českým bankám podle všeho nic nehrozí a krachy bankovních domů jsou dosud omezeny na Spojené státy americké, případně Švýcarsko, stejně mezi lidmi začal panovat strach.

Tohle teď chtějí všichni

Mnozí se domnívají, že problémy v bankovním sektoru se mohou velmi rychle přelévat z jedné země do druhé, a tak není vyloučeno, že se dotknou i Česka. Nakonec, celý bankovní systém je postaven především na důvěře. Žádná banka totiž nemůže vyplatit všechny své klienty najednou. Pokud by to požadovali, zkrachuje jednoduše jakákoliv banka na světě. Vtip je pochopitelně v tom, že k takovému požadavku v normální době nedochází. Ovšem v té vypjaté se pozornost může začít soustředit jedním směrem a nějakou tu banku položit.

Jak informuje server PrahaIn, obavy tu každopádně jsou a odrážejí se v nákupech jedné osvědčené komodity. Zástupci prodejců zlata uvádějí, že jakmile se objevily zprávy o krachujících bankách v USA, lidé v Česku začali skupovat zlato. Prodeje šly nahoru velmi prudkým způsobem, a to navzdory tomu, že rostla cena. To samé se potom opakovalo v rámci řešení problémů švýcarské Credit Suisse, jež by zkrachovala, pokud by jí nepřevzala konkurenční banka.

Zlato je stále vnímáno jako bezpečný přístav, který sice nenese žádný výnos jako třeba spořicí účty nebo termínované vklady, ale když mají lidé obavy o bezpečnost peněz, případně jejich hodnotu, obvykle se obracejí právě tímto směrem.

Foto: Shutterstock

Úspory se znehodnocují

Podle prodejců zlata přitom zájem o tento cenný kov mezi Čechy průběžně roste v posledních letech. Poptávce po něm pochopitelně pomáhají nejrůznější krize, o které teď v žádném případě není nouze.

Lidé se kromě samotných bank obávají i o samotnou hodnotu peněz, kdy i v České republice teď máme už druhým rokem rekordně vysokou inflaci. Jak uvádějí ekonomové, za tři roky Češi přijdou v podstatě o třetinu hodnoty svých celoživotních úspor. To samozřejmě není vůbec málo a nepřekvapí proto, že do budoucna chtějí podobnému vývoji zabránit.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel
Pavel
1 rok

A to zlato dám do hrnce a zakopu na zahradě.

Michal
Michal
1 rok

… mám jedno řešení, jak zamezit dlouhodobé inflaci a nesmyslného vymýšlení zdražení všeho možného jen aby bylo na zbraně pro Ukrajinu – SVRHNOUT TUTO ZRÁDCOVSKOU VLÁDU, která neslouží svému lidu, ale mopsíkuje Bruselu a USA! Ve Francii nejsou stávky jen kvůli posunutí věku odchodu do důchodu, ale hlavně kvůli odchodu z EU a NATO!